Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովն այսօր՝ դեկտեմբերի 18-ին 66 կողմ, 28 դեմ եւ 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Ազգային Ժողովի կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագիծը: Դրանով փոխվում է ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովի ձեւավորման կարգը, ինչը երեկ բուռն քննարկումների արժանացավ:
Հարցը ներկայացնող ՀՀԿ անդամ Արփինե Հովհաննիսյանն ասաց, որ ներկայում ընթանում են քննարկումներ ԲՀԿ-ի հետ՝ համաձայնության եզրեր գտնելու համար: ԲՀԿ-ից Ստեփան Մարգարյանը հայտարարեց, որ իրոք ընթանում են բանակցություններ, ու եթե համաձայնություններ լինեն՝ երկրորդ ընթերցման ժամանակ ԲՀԿ-ն կփոխի իր վերաբերմունքը, իսկ առաջին ընթերցմամբ դեմ է քվեարկելու:
Նշենք, որ գործող օրենքով էթիկայի հանձնաժողովը ձեւավորվում է ըստ ԱԺ-ում ներկայացված քաղաքական խմբակցությունների թվի, ինչի շնորհիվ ընդդիմադիր կուսակցությունները մեծամասնություն են ստացել: Արփինե Հովհանննիսյանի եւ Դավիթ Հարությունյանի օրենսդրական նախաձեռնությունը սահմանում է, որ էթիկայի հանձնաժողովը պետք է ձեւավորվի ըստ ԱԺ-ում քաղաքական ուժերի համամասնությունների:

YEREVAN. – Armenia’s National Assembly (NA) adopted Tuesday in the first reading—and by a vote of 66 for, 28, against, and one abstaining—the bill on making an amendment in the National Assembly Rules of Procedure Law.
With this bill, the formation procedure of the NA Ethics Committee will be changed.
In her remarks, ruling Republican Party member Arpine Hovhannisyan—who is presenting this matter—noted that discussions are in progress with the Prosperous Armenia Party (PAP) to find frameworks for an agreement. In his turn, PAP member Stepan Margaryan announced  that talks are truly underway and if agreements are reached, PAP will change its position in the second reading, but it will vote against the bill in the first reading.
To note, pursuant to the current law, the NA Ethics Committee is formed consistent with the number of political factions that are represented at the parliament. As a result, the opposition political parties have received a majority in this committee.