Վրաստանի ՆԳՆ-ն դեկտեմբերի 22-ին հարցաքննության է կանչել նախկին երկու պաշտոնյաների` Նիկա Գիլաուրիին եւ ֆինանսների նախկին նախարար Դմիտրի Գվինդաձեին:
Գվինդաձեն նախքան հարցաքննության մտնելը լրագրողներին հայտնել է, որ պատկերացում չունի, թե իրեն ինչու են հրավիրել: Գիլաուրին հարցաքննության կներկայանա ավելի ուշ:
Վրաստանի ՆԳՆ-ն հայտնում է, որ նախկին նախարարները Cartu Bank-ի գործով են հարցաքննության կանչվել: Նախօրեին նույն գործով հարցաքննվել էր էկոնոմիկայի նախկին փոխնախարար Վերա Կոբալիան, հայտնում է «Նովոստի Գռուզիան»:
ՆԳՆ-ն ավելի վաղ հաղորդագրություն էր տարածել, որ նախկին պաշտոնյաների մասնակցությամբ Cartu Bank-ի սնանկացման հանցավոր սխեմա է հետաքննում: Սխեմայի նպատակը նախքան խորհրդարանական ընտրությունները «Վրացական երազանքի» առաջնորդ Բիձինա Իվանիշվիլիի հետ հաշվեհարդար տեսնելն էր: Իվանիշվիլին մինչ օրս Cartu Bank-ի փաստացի սեփականատերն է:

Антикоррупционное агентство МВД Грузии 22 декабря вызвало на допрос еще двух бывших госчиновников – экс-премьера Нику Гилаури и экс-министра финансов Дмитрия Гвиндадзе.
Гвиндадзе, перед тем как зайти на допрос, заявил журналистам, что не имеет представления, по какой теме у следственных органов у него могут быть вопросы. Гилаури должен явиться на допрос позже.
МВД Грузии сообщает, что бывшие министры приглашены на допрос по делу Cartu Bank. Накануне по тому же делу была допрошена экс-министр экономики Вера Кобалия, сообщает «Новости-Грузия».
Ранее МВД распространило заявление, что расследует преступную схему «с участием лиц на государственных политических должностях и других представителей исполнительной и законодательной властей» по банкротству Cartu Bank. Целью схемы, которая реализовывалась до парламентских выборов 1 октября, по данным следствия, являлась «расправа» с лидером победившей затем на выборах коалиции «Грузинская мечта», нынешним премьером Бидзиной Иванишвили. Иванишвили по сей день остается бенефициарным владельцем Cartu Bank.