Հայաստանի առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի՝ նախագահական ընտրություններին թեկնածու չառաջադրվելը կարելի էր կանխատեսել ընտրարշավին նախորդող իրադարձությունների զարգացման ֆոնին: Այս մասին, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը՝ մեկնաբանելով դեկտեմբերի 25-ին հնչած Տեր-Պետրոսյանի որոշումը:
Նրա խոսքով, դա կապված է Կոնգրեսի վարկանիշի հետ, որն աստիճանաբար անկում է ապրել 2008-ից ի վեր:
«Հաշվի առնելով ստեղծված քաղաքական իրականությունը եւ Հայաստանի նախկին քաղաքական կյանքում Տեր-Պետրոսյանի կշիռն ու դերը, սա մի որոշում էր, որը կարելի է ռացիոնալ համարել»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ-ին, ատա, ըստ քաղաքագետի, այստեղ եւս անհրաժեշտ է վերանայել դրա կառուցվածքը՝ դիմանիկայի մեջ. սկսած 2008-ից ի վեր Կոնգրեսի իրական համախմբող եւ էլեկտորալ ռեսուրսը նվազում էր, որին նպաստում էին ՀԱԿ-ի ներսում առկա տարաձայնությունները, ինչի հետեւանքով որոշ հայտնի դեմքեր լքեցին կառույցը: «Արդյունքում, վերջին փուլում ՀԱԿ-ի ներսում կենտրոնական դեր էր խաղում ոչ այնքան կուսակցական կառուցվածքը, որքան անձամբ Տեր-Պետրոսյանի անձը: Հաշվի առնելով նրա դիրքորոշումը ՀԱԿ-ում, այնտեղ երիտասարդացման գործընթաց է անհրաժեշտ, ինչպես նաեւ ավարտել Հայաստանի քաղաքական դաշտում իր տեղի ճշգրտումը»,-նկատեց մարկարովը:
Միաժամանակ քաղաքագետը հակված է կարծել, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի՝ ընտրություններին չմասնակցելու որոշումն առավելություն է տալիս մյուս թեկնածուներին, քանի որ ՀԱԿ-ի ընտրազանգվածն, ամենայն հավանականությամբ, կհրաժարվի քվեարկությանը մասնակցելուց:

Отказ первого президента Армении, лидера Армянского национального конгресса Левона Тер-Петросяна баллотироваться в президенты Армении можно было предвидеть в свете развитий, предшествовавших началу избирательной кампании. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am политолог Александр Маркаров, комментируя озвученное 25 декабря решение лидера АНК.
По его словам, это связано и с рейтингом Конгресса и с постепенно понижающимся с 2008 года рейтингом лично Тер-Петросяна. «С учетом сложившихся политических реалий и веса и роли Тер-Петросяна в прошлой политической жизни Армении, это было решение, которое можно назвать рациональным», - сказал он.
Что касается Армянского национального конгресса, то, по словам, политолога, здесь также необходимо рассматривать структуру в ее динамике: начиная с 2008 года реальный мобилизационный и электоральный ресурс структуры постепенно снижался, чему немало способствовали разногласия внутри конгресса, приведшие к выходу из нее нескольких значимых личностей. «В итоге на последнем этапе центральную роль в АНК играли не столько партийная структура, сколько личность самого Тер-Петросяна, и с учетом занятой им позиции Конгрессу необходимо пройти процесс омоложения и одновременно с этим завершить поиск своей ниши в политическом поле Армении», - отметил А. Маркаров.
При этом политолог не склонен считать, что отказ Л. Тер-Петросяна дает какие-то преимущества остальным кандидатам на президентский пост, поскольку электорат главы АНК, вероятнее всего, откажется от участия в голосовании.