Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում այսօր՝ հունվարի 25-ին կայացել է հունվարի 28-ին՝ Բանակի օրվան եւ Զինված ուժերի ստեղծման 21-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստ (ֆոտոռեպորտաժ): ՊՆ ներկայացուցիչներից բացի, մասնակցել են երկրի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը, ԱԱԾ-ի տնօրեն Գորիկ Հակոբյանը, ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը:
Դիմելով հավաքվածներին՝ Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ ցանկացած հոբելյան եւ տարեդարձ անցած ուղին վերաիմաստավորելու, ըներներին հիշելու առիթ է: Նախարարն ընդգծել է, որ հաջորդ տասնամյակը հայոց բանակի համար կդառնա ծրագրերի իրականացման, տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդման տասնամյակ: «Թե ինչպիսին կլինի մեր բանակը, կախված է մեզանից, մեր բարեխղճությունից, խնդիրների ժամանակին լուծումից, կատարելագործման մեր ունակությունից », - հիշեցրել է Սեյրան Օհանյանը: Նա նաեւ հիշեցրել է, որ հայոց բանակը դիմակայում է դժվարին մարտահրավերների, եւ եթե որոշ բնագավառներում բացթողումները կարելի է որոշ չափով լրացնել առանց կորստի, ապա այստեղ բացթողումներն անթույլատրելի են: «Թշնամին հենց դրան էլ սպասում է: Այդ պատճառով էլ պետք է զգոն լինել ամեն վայրկյան», - նշել է նախարարը: Ըստ նրա՝ նախորդ տարին լեցուն էր խաղաղարարական առաքելություններում եւ զորավարժություններում հայ զինվորականների մասնակցությամբ, որոնց ընթացքում հայկական ստորաբաժանումները ցուցաբերել են բարձր մասնագիտական որակներ:
Շնորհավորական խոսքով հանդես են եկել նաեւ Աղվան Հովսեփյանը, Գորիկ Հակոբյանը, Վլադիմիր Գասպարյանը: Սեյրան Օհանյանը գործընկերներից ստացել է նվերներ, պատվոգրեր եւ գերատեսչական մեդալներ: Այնուհետեւ պաշտպանության նախարարը, ՀՀ նախագահի հրամանագրի եւ իր սեփական հրամանի համաձայն, պարգեւներ է հանձնել մի խումբ զինծառայողների: Բացի դա, նախարարի հրամանով պարգեւներ են ստացել ՀՀ ԶՈՒ տարբեր ստորաբաժանումների 1500 զինծառայողներ:

В Министерстве обороны Армении 25 января состоялось торжественное заседание, посвященное отмечаемому 28 января Дню армии и 21-й годовщине формирования Вооруженных сил (фоторепортаж). Помимо представителей МО во главе с министром Сейраном Оганяном, в заседании приняли участие генеральный прокурор страны Агван Овсепян, директор СНБ Горик Акопян, начальник Полиции Владимир Гаспарян, министр обороны НКР Мовсес Акопян.
Обращаясь к присутствующим, Сейран Оганян отметил, что каждый юбилей и годовщина – это повод переосмыслить пройденный путь, оценить достижения, вспомнить друзей, которых уже нет, и в то же время наметить дальнейший путь. Как подчеркнул министр, следующее десятилетия для армянской армии станет десятилетием реализации планов, укрепления мира и безопасности в регионе. «Какой будет наша армия – зависит от нас самих, от нашей добросовестности, своевременного решения задач, нашей способности совершенствоваться», - напомнил Сейран Оганян. В то же время он напомнил, что армянской армии приходится противостоять сложным вызовам, и если в других сферах упущения в какой-то мере можно восполнить без ущерба, то здесь упущения не допустимы. «Враг только этого и ждет. Поэтому необходимо быть бдительными ежесекундно», - отметил министр.
По его словам, прошедший год был насыщенным в плане участия армянских военнослужащих в миротворческих миссиях и учениях, в ходе которых армянские подразделения продемонстрировали высочайший уровень профессионализма.
С поздравлениями, причем не только на словах, выступили также Агван Овсепян, Горик Акопян, Владимир Гаспарян. Сейрану Оганяну от коллег достались ценные подарки, группе военнослужащих были вручены подарки, почетные грамоты и ведомственные медали. Затем глава оборонного ведомства вручил, в соответствии с указом президента и своим собственным приказом, награды группе военнослужащих. Кроме того, приказом министра обороны наград удостоились более 1500 военнослужащих различных воинских подразделений ВС РА.