Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում կայացած «ռուսական նախաճաշի» ընթացքում ելույթի ժամանակ հայտարարել էր, որ բիզնեսը հեշտությամբ վարելու մասին Վրաստանի վարկանիշը «արհեստական է»: Միխայիլ Սահակաշվիլին ի պատասխան Իվանիշվիլիին մեղադրել է իր երկրին բարօրություն չցանկանալու մեջ:
Նա հայտարարել է, որ Վրաստանի թշնամի Ռուսաստանի շահերից էր բխում Վրաստանին անկայուն երկիր ներկայացնելը, իսկ հիմա նույնը կրկնում է Վրաստանի վարչապետը:
«Նովոստի Գռուզիան» հայտնում է, որ հունվարի 25-ին «Իմեդի» հեռուստաընկերության եթերում Իվանիշվիլին ներկայացրել էր Դավոսում «ռուսական նախաճաշի» մանրամասները:
«Հանդիպման ընթացքում ինձ հարցրին բիզնեսը հեշտությամբ վարելու համաշխարհային վարկանիշում Վրաստանի զբաղեցրած իններորդ տեղի վերաբերյալ իմ դիրքորոշման մասին: Ես վերլուծություններ կատարեցի, նշեցի առավելությունները եւ թերությունները եւ եզրահանգում կատարեցի, որ այդ ամենն արհեստական է», - հայտարարել է նա: Վարչապետը հավանական ներդրողներին խոստացել է, որ «Վրաստանում մասնավոր բիզնեսը պաշտպանված կլինի, եւ միջամտելու իրավունք ոչ ոք չի ունենա»:
Հունվարի 25-ի երեկոյան նախագահ Սահակշվիլին ճեպազրույց է հրավիրել, որի ժամանակ հայտարարել է, թե այլեւս ոչինչ չի հասկանում:
«Նա ուրախ ժպիտով եւ երջանիկ պատմում է, թե համաշխարհային ներդրողներին ինչպես է ասել, որ իբր մենք խաբել ենքաշխարհին՝ ասելով, որ Վրաստանում ներդրումներ անելը շատ լավ է», - Սահակաշվիլիին է մեջբերում «Գռուզիա Օնլայնը»:
Ըստ Սահակաշվիլիի` այդ հայտարարությանը կարող է հետեւել Վրաստանում ներդրումներ չկատարելու ներդրողների եզրակացությունը:
2013թ. Doing Business-ի ուսումնասիրություններում Վրաստանը 185 երկրների շարքում բիզնեսի հեշտ վարման վարկանիշում զբաղեցրել էր իններորդ տեղը:

Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили в ходе выступления на «русском завтраке» в Давосе, который прошел в рамках Всемирного экономического форума, заявил, что мировой рейтинг Грузии по легкости ведения бизнеса «искусственно накручен». Глава государства Михаил Саакашвили в ответ на это обвинил Иванишвили в недоброжелательности к своей стране. Он заявил, что в интересы врага Грузии, России, входило представлять Грузию нестабильной страной, основанной почти на одном пиаре и лжи, а теперь то же самое повторяет премьер-министр Грузии.
Как сообщает «Новости-Грузия», в эфире телекомпании «Имеди» 25 января Иванишвили представил подробности «русского завтрака» в Давосе, на который его пригласили российские предприниматели.
«На встрече меня спросили, какова моя позиция по поводу того, что Грузия занимает девятое место в мировом рейтинге по легкости ведения бизнеса. Я проанализировал, выделил плюсы и минусы и сделал вывод, что все это является искусственно накрученным», - заявил он. Премьер пообещал потенциальным инвесторам, что «частный бизнес в Грузии будет защищен, и права вмешиваться не будет ни у кого», и выразил уверенность, что «в Грузию пойдет поток инвестиций».
Вечером 25 января президент Саакашвили созвал брифинг, на котором заявил, что, наверное, уже ничего не понимает в жизни.
«Он говорит с большой улыбкой и очень счастливо, что сообщил мировым инвесторам правду, сообщил, как мы, оказывается, обманули мир, что в Грузию хорошо вкладывать инвестиции», - цитирует Саакашвили «Грузия-Онлайн».
По словам Саакашвили, это заявление способно повлечь вывод инвесторов о том, что в Грузию не стоит вкладывать деньги, и «это заключение будет естественным, когда говоришь подобное инвесторам».
«Все эти годы мы пытались сделать Грузию привлекательной, а интерес нашего врага заключался в том, чтобы показать Грузию нестабильной страной, построенной на пиаре и лжи. А сейчас премьер-министр Грузии говорит то же, что на протяжении этих лет говорила Россия, и тем более на мероприятии, которое устроили русские», - заявил Михаил Саакашвили.
Грузия в исследовании Doing Business 2013 года ежегодного отчета Всемирного банка по легкости ведения бизнеса заняла девятое место среди 185 стран.