Եվրոպական տարածաշրջանի ասամբլեայի նախաձեռնությամբ փետրվարի 15-16-y Փարիզում կայանալու է «Սեւ ծովի գագաթնաժողովը», որին մասնակցելու է նաեւ Հայաստանը:
Ինչպես հայտնել է այդ միջպետական կազմակերպության ներկայացուցիչը, համաժողովը նվիրված է լինելու բնապահպանական իրավիճակին եւ սեւծովյան ավազանի երկրներում զբոսաշրջության հարցերին:
Սպասվում է, որ տարածաշրջանային համագործակցությանն առնչվող հարցերի քննարկմանը մասնակցելու են Հայաստանի, Թուրքիայի, Վրաստանի, Ռուսաստանի, Բուլղարիայի եւ Ռումինիայի ներկայացուցիչները:
AEP-ը ստեղծվել է 1985թ., նրա կազմում ընդգրկված են 270 տարածաշրջաններ՝ 33 երկրներից, նաեւ 16 միջտարածաշրջանային կազմակերպություններ:

On February 15-16, 2010 Armenia will attend the Black Sea Regional Policy conference organized by the Assembly of European Regions (AER) in Paris.
According to AER official, the conference will be timed to environmental situation and tourism issues in Black Sea states.
Representatives from Armenia, Turkey, Georgia, Russia, Bulgaria, Ukraine and Romania are to attend the discussions on regional issues.
Established in 1985, AER comprises 270 regions from 33 states as well as 16 interregional organizations. The network aims at developing dialogue between all European institutions and increasing their regional role.