Հայաստանն ու Ղազախստանը կապված են պատմությամբ ստուգված երկարամյա բարեկամությամբ, որը զարգանում է եւ ներկայումս: Այդ մասին Երեւանում ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ղազախստանի արտգործնախարար Կանատ Սաուդաբաեւի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդուարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանն ու Ղազախստանը բեղուն համագործակցում են տարբեր միջազգային կազմակերպություններում եւ նման կարծիք ունեն շատ գլոբալ հարցերում: Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն աջակցել է Ղազախստանի թեկնածությանը ԵԱՀԿ նախագահի պաշտոնում եւ այսուհետ մտադիր է աջակցություն ցուցաբերել Կանատ Սաուդաբաեւին՝ ԵԱՀԿ-ում նրա նախաձեռնությունների ժամանակ:
Իր հերթին Կանատ Սաուդաբաեւը, շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանից աջակցության համար, շեշտը դրել է ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի անցկացման անհրաժեշտության վրա: «Թուրքիայում ԵԱՀԿ գագաթնաժողովից շատ ժամանակ է անցել, աշխարհում շատ բան է փոխվել, նոր մարտահրավերներ, թեժ կետեր, խնդիրներ եւ հարցեր են առաջացել, որոնք պետք է քննարկել»,- ամփոփել է Սաուդաբաեւը:

Armenia and Kazakhstan are tied with history-proved enduring friendship, that deepens continually, said RA Foreign Minister Edward Nalbandian at the joint press conference with Kazakh Secretary of State and Foreign Minister Kanat Saudabayev in Yerevan.
According to him, both countries fruitfully cooperate within various international structures and hold similar stance on numerous global issues. RA FM emphasized that Armenia backed Kazakhstan’s candidacy in OSCE presidency and will hereafter assist Kanat Saudabayev in his OSCE initiatives. “In particular, we support Kazakhstan’s initiative on holding OSCE summit in the year end, as well as informal meetings of OSCE member-states’ presidents,” Nalbandian maintained.
Saudabayev thanked Armenia for assistance, outlining the necessity of holding OSCE summit. “Last summit in Turkey was quite a while ago and a lot has changed in the world since then, new challenges, hot spots and issues emerged, that need to be addressed at the OSCE summit,” Kazakh FM concluded.