«Մյուս գեներալները պարտավոր էին հրաման կատարելու, չանեին ավելի վատ կլիներ իրենց համար: Էս երկրում մենակ ես եմ խելառ եղել, որ հրաման չեմ կատարել: Մնացածը պարտավոր էին կատարել»,- փետրվարի 16-ին ԵԿՄ 8-րդ համագումարից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է «Երկրապահ» կամավորականների միության նորընտիր նախագահ, գեներալ Մանվել Գրիգորյանը՝ 2008թ. մարտի 1-ից շուրջ երկու տարի անց մեկնաբանելով ողբերգական այդ դեպքերին իր մասնակցությունը:
«Երբ Ռոբերտ Քոչարյանը ինձ կանչել է, ես չեմ գնացել եւ դիմում եմ գրել, որ ինձ ազատեն աշխատանքից: Ես չգիտեմ ինչ հրաման է եղել, ներկա չեմ եղել, չգիտեմ: Հնարավոր է կանչել էր մեդալ տալու»,- ասել է գեներալը, իսկ հարցին, թե ինչո՞ւ «Երկրապահը» չմիջամտեց մարտի 1-ին, նա պատասխանել է. «Չարաչար սխալվում եք, եթե մտածում եք, որ Երեւանը Ֆիզուլի է կամ ուսումնական կենտրոն, որ մարտի 1-ին ծեծեինք ու ջարդեինք: Եթե ես դուրս գայի հրապարակ, երկրի համար շատ վատ բաներ տեղի կունենային»:
Անդրադառնալով ներկայումս անազատության մեջ գտնվող եւ առողջական խնդիրներ ունեցող, նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանին՝ Մանվել Գրիգորյանը նկատել է. «Եթե ինձնից կախված լիներ, ես նրան կազատեի: Սասունին չի կարելի բանտարկել: Ես նրան ազատամարտիկ եմ ճանաչում, նա քաղաքական գործիչ չէ»:
Նշենք, որ Մանվել Գրիգորյանի ճեպազրույցն առանց միջադեպերի չի անցել. «փառապանծ» գեներալը հասցրել է մի քանի հարկանի հայհոյանքներ հնչեցնել լրագրողների հասցեին՝ «մուտիտ» անելու համար:

«Другие генералы обязаны были выполнить приказ, не выполнили бы – очень плохо бы все кончилось для них. В этой стране один я был психом, который не выполнял приказ. Остальные обязаны были выполнить», — заявил в беседе с журналистами 16 февраля новоизбранный председатель Союза добровольцев «Еркрапа», генерал Манвел Григорян, комментируя спустя 2 года свое участие в трагических событиях 1 марта 2008 года.
«Когда Роберт Кочарян меня вызвал, я не пошел и написал заявление, чтобы меня уволили с работы. Я не знаю, какой был приказ, меня там не было, не знаю. Может вызывали медаль дать», — сказал генерал. На вопрос, почему «Еркрапа» 1 марта не вмешался, он сказал: «Вы жестоко ошибаетесь, если думаете, что Ереван — это Физули или учебный центр, чтобы 1 марта мы стали бы бить и громить. Если бы я вышел на площадь, то это было бы очень плохо для страны».
Касаясь вопроса находящегося в заключении тяжело больного бывшего депутата Сасуна Микаеляна, Манвел Григорян сказал: «Если бы зависело от меня, я бы его освободил. Сасуна нельзя сажать в тюрьму. Я его знаю как воина-добровольца, он не политический деятель».
Отметим, что пресс-конференция генерала Манвела гладко не прошла: «авторитетный» вояка умудрился покрыть журналистов семиэтажным матом «за то, что они мутят воду».