Իրաքի Մոսուլ քաղաքից Թուրքիայի Մարդին նահանգ մտած ուղեւորատար գնացքը դիմավորել են կազմակերպված միջոցառումով։
Թուրքական CNNturk-ի փոխանցմամբ՝ Մարդինի նահանգի Նուսայբին շրջանի վարչական ղեկավար Յուջել Գեմիջին անձամբ է դիմավորել իր շրջան մտած գնացքը եւ նշել, որ երկաթուղային հաղորդակցությունը ավելի կամրապնդի Իրաքի եւ Թուրքիայի միջեւ սոցիալ-տնտեսական կապերը։
Իրաքի երկաթգծի Մոսուլի պատասխանատուն իր շնորհակալությունն է հայտնել գեղեցիկ ընդունելության համար եւ գնացքը շարժվել է դեպի Գազիանթեփ (Այնթափ)։
Նշենք, որ 1915-ի Հայոց ցեղասպանությունից առաջ երիտթուրքական իշխանությունները հազարավոր հայ երիտասարդների աշխատեցրել են հենց այս տխրահռչակ երկաթգծի շինարարության վրա եւ բոլորին էլ ընթացքում սպանել են։

В Турции с торжествами встретили первый пассажирский поезд, прибывший из иракского города Мосул в турецкую провинцию Мардин.
По сообщению турецкой CNNturk, глава провинции Мардин Юджел Гемиджи лично встретил прибывший в его район состав и отметил, что железнодорожное сообщение еще больше укрепит социально-экономические связи между Турцией и Ираком.
Руководитель филиала иракской железной дороги в Мосуле поблагодарил за красивый прием и поезд отправился дальше к Газиантепе (Айнтап).
Отметим, что перед Геноцидом армян 1915 года, младотурецкие власти послали тысячи армян на строительство именно этой злосчастной железной дороги, и всех их там же перебили.