Իլի բանտի ղեկավարությունը թույլ չի տվել ահաբեկիչ Անդերս Բրեյվիկին մասնակցել մոր հուղարկավորությանը, քանի որ նա բավական ժամանակ չի անցկացրել բանտարկության մեջ, որպեսզի նման իրավունքից օգտվելու հնարավորություն ստանա: Բացի այդ, բանտի ղեկավարության նման որոշման համար որոշիչ գործոն է եղել Բրեյվիկի կատարած հանցագործության ծանրությունը:
«Մայրը նրա համար շատ բան էր նշանակում եւ նա մեծ ցանկություն ուներ մասնակցել մոր հուղարկավորությանը»,-ասել է Բրեյվիկի փաստաբան Տուրդ Յորդետը:
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»՝ 66-ամյա Վենհե Բեհրին Բրեյվիկը մահացել է նախորդ շաբաթ՝ երկարատեւ հիվանդությունից հետո:
Հիշեցնենք, որ 2012-ի օգոստոսի 24-ին Անդերս Բրեյվիկը դատապարտվել է Նորվեգիայում առավելագույն պատժաչափի՝ 21 տարվա բանտարկության՝ հետագայում պատժաչափը երկարաձգելու հնարավորությամբ:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. հուլիսին Բրեյվիկն ահաբեկչություն էր իրականացրել Օսլոյի կառավարական թաղամասում եւ Ուտեյա կղզու երիտասարդական ճամբարում, որի ժամանակ սպանվել էր 77 մարդ: Դատարանը նրան մեղսունակ էր ճանաչել եւ դատապարտել 21 տարվա ազատազրկման:

Руководство тюрьмы Ила не отпустило Андерса Брейвика на похороны матери, поскольку тот отбыл недостаточно времени в тюремном заключении, чтобы получить право на такую привилегию. Также решающим фактором, повлиявшим на решение администрации, стала тяжесть преступления, совершенного Брейвиком.
«Мать много для него значила, и у него было большое желание прийти на ее похороны», - сообщил адвокат стрелка Турд Йордет.
Как отмечает «Интерфакс», 66-летняя Венхе Бехрин Брейвик скончалась после продолжительной болезни в конце прошлой недели.
Напомним, что 24 августа 2012 года Брейвик был приговорен к максимальному для Норвегии сроку заключения - к 21 году тюрьмы с возможностью дальнейшего продления срока. Жертвами подрыва правительственного квартала в Осло и бойни на норвежском острове Утойя, которые Андерс Брейвик совершил в июле 2011 года, стали 77 человек.
Между тем, Брейвик недоволен условиями содержания в тюрьме. В частности, его не устраивает холодный кофе, скудное количество масла на завтрак, слишком жесткие наручники, а также отсутствие увлажнителя воздуха в камере.