Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի դիտոդական առաքելությունը Երեւանի ավագանու ընտրությունների ընթացքին հետեւելու համար Հայաստան կժամանի ապրիլի  վերջին: Այս մասին նշել է Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը՝ պատասխանելով NEWS.am-ի հարցմանը, թե արդյոք Երեւանի ավագանու ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար ԵԽ տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսին պաշտոնապես հրավեր ուղարկվել է:
Հիշեցնենք, որ անցած տարի սեպտեմբերյան ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքին հետեւում էր նաեւ Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի դիտորդական առաքելությունը:
«Դեռ փետրվարի 20-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ կառավարության անունից դիմել է Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Հերվիգ վան Ստաային` կոնգրեսի դիտորդական խմբին պաշտոնապես հրավիրելով դիտարկելու 2013թ. Երեւանի ավագանու ընտրությունների ընթացքը:
Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի բյուրոյի` մարտի 17-18-ին կայացած նիստում հարցը քննարկվել է: Մեր տեղեկություններով, Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի դիտոդական առաքելությունը Երեւանի ավագանու ընտրությունների ընթացքին հետեւելու համար Հայաստան կժամանի ապրիլի  վերջին»,-ասել է Արմեն Գեւորգյանը:

YEREVAN. – The observation mission from the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe (CoE) will arrive in Armenia late April to follow the course of the capital city Yerevan Council election, which is slated for May 5. Deputy PM and Territorial Administration Minister Armen Gevorgyan told this to Armenian News-NEWS.am, in response to the query as to whether the CoE was sent an invitation to monitor the forthcoming vote.
“The observation mission of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe also followed the local self-government elections of past September.
“On behalf of the Government of Armenia, PM Tigran Sargsyan petitioned to Congress President Herwig van Staa back on February 20, formally inviting the observation team of the Congress. The matter was discussed at the bureau session of the Congress.
“According to our information, the observation mission of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe will arrive in Armenia late April to follow the course of the Yerevan Council elections,” Gevorgyan said in particular.