Կարեւոր է, որ բարդ հարցերը լուծվեն երկխոսության եւ հաղորդակցման միջոցով, եւ լուծում գտնեն, որ կբավարարի բոլոր շահագրգիռ կողմերին: Այդ մասին հայտարարել է Սլովակիայի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակը, Երեւանում ապրիլի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսում:
Պատասխանելով հարցին, թե Չեխիայի եւ Սլովակիայի անարյուն բաժանումից ի՞նչ դրական փորձ կարելի է քաղել ղարաբաղյան կարգավորման մեջ կիրառելու համար, նախարարը նկատել է, թե «չի կարելի սեփական արվեստն առաջարկել այլ երկրների»: Միրոսլավ Լայչակը նշել է, թե յուրաքանչյուր պետություն եւ ժողովուրդ ունի իր շահերն ու իր լուծումները:
«Իհարկե, չեխ-սլովակյան դեպքը յուրահատուկ է: Քանի որ մենք եղել եւ մնացինք բարեկամներ, միգուցե` հիմա ավելի լավ բարեկամներ: Բաժանվելով մենք իրար ասացինք, որ կհանդիպենք ԵՄ-ում եւ ՆԱՏՕ-ում: Ամենը, ինչ արեցինք, արեցինք` հաշվի առնելով միմյանց հայացքներն ու շահերը` եվրաինտեգրման ուղիով ընթանալու համար: Ես միշտ զուսպ եմ արձագանքում, երբ հարցնում են մեր փորձի եւ խորհուրդների մասին: Յուրաքանչյուր դեպք յուրահատուկ է, ունի իր պատմությունն ու շահերը»,- նշել է Լայչակը:

YEREVAN.- Complicated matters must be solved through dialogue and communication. The found solution must satisfy all the interested parties, Slovakia’s Deputy PM and Foreign Minister Miroslav Lajcak said in Yerevan.
Asked about using positive experience of peaceful separation of Czech Republic and Slovakia in Karabakh peace process, Lajcak said it is impossible to offer skills to other nations. He recalled that every state and nation has its own interests and its decisions.
“Of course, the Czech-Slovak case is unique. Because we are still friends, now maybe even better friends. Separating, we told each other that would meet in the EU and NATO. All steps that we made were done, taking into account the views and interests of each other, to move towards European integration. I’m always very reserved when asked about our experience and our recommendations. Each case has its specific. Each case has its own history and its own interests,” he said.