Թուրքիայի կառավարությունը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդից երաշխիքների է սպասում, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը կրկին օրակարգ չի բերվի՝ 2012-ին Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի կողմից ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի մերժումից հետո: Բացի այդ, Անկարան սպասում է, որ Օլանդը «հստակ կբացատրի իր դիրքորոշումը» Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին օրենքի ընդունման վերաբերյալ: Այս մասին գրում է ֆրանսիական Le Figaro-ն:
Այցով Փարիզում գտնվող Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Առընչը հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահի այցի ամսաթիվը պետք էորոշվի մայիսի վերջին կամ հունիսի սկզբին: Այդուհանդերձ, նա երկու պայման է դրել, որոնց դեպքում «Ֆրանսիան պետք է կատարի առաջին քայլը»:
Առաջին պայմանը վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: «Մենք գիտենք, որ այդ օրենքը կարող է վերադառնալ օրակարգ... Ֆրանսուա Օլանդը պետք է հստակ պարզաբանի, թե որն է իր դիրքորոշումն այս հարցում»,-ասել է Առընչը, ակնհայտորեն հույս ունենալով, որ Ֆրանսիայի նախագահը կբացառի նմանատիպ օրինագծի առաջխաղացումը, որը կկարողանա շրջանցել Սահմանադրական խորհրդի որոշումը:
Եթե նոր օրինագիծ բերվի օրակարգ, Թուրքիան իրեն իրավունք կվերապահի վերադառնալ պատժամիջոցներին, որոնք նա չեղյալ էր հայտարարել Ֆրանսուա Օլանդի նախագահ ընտրվելու հաջորդ օրը: Երկրորդ պայմանը վերաբերում է Թուրքիայի ԵՄ անդամակցությանը:

Правительство Турции ожидает от президента Франции Франсуа Олланда гарантии того, что вопрос Геноцида армян не будет вновь открыт во Франции после цензуры закона о криминализации отрицания геноцидов со стороны Конституционного закона в начале 2012 года, а также ожидает, что Олланд «ясно объяснит свою позицию» в отношении возможности принятия закона о криминализации отрицания Геноцида армян. Об этом пишет французская «Le Figaro».
Находящийся с визитом в Париже вице-премьер Турции Бюлент Арынч заявил, что дата визита президента Турецкой Республики должна определиться «в конце мая или начале июня». Тем не менее, он поставил два условия, при которых «Франция должна сделать первый шаг».
Первое условие касается законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян, отмененного Конституционным советом Франции в феврале 2012 года. «Мы знаем, что этот закон может вернуться в повестку дня… Нужно, чтобы Франсуа Олланд очень четко объяснил, какова его позиция»,– сказал Арынч, явно надеясь, что президент республики исключит продвижение другого закона с целью обойти решение Конституционного совета. Если новый текст будет представлен, Турция оставит за собой право вернуться к санкциям, которые она отменила на следующий день после избрания Франсуа Олланда. Второе же условие касается вступления Турции в Европейский Союз.