Մոսկվայի քաղաքային դատարանն, այսօր՝ ապրիլի 29-ին, «Ձախ Ճակատ»-ի համակարգող, Ռուսաստանում զանգվածային անկարգությունների կազմակերպման մեջ մեղադրվող Սերգեյ Ուդալցովի տնային կալանքի երկարացումն օրինական է ճանաչել: Այդպիսով, դատարանը մերժել է նրա պաշտպանի ներկայացրած վճռաբեկ բողոքը:
«Ձախ Ճակատ»-ի առաջնորդի փաստաբան Վիոլետա Վոլկովան, որպես խափանման միջոց ընտրված տնային կալանքի փոխարեն, առաջարկել է կիրառել քաղաքից չբացակալելու ստորագրությունը կամ գրավի դիմաց ազատ արձակումը: Ընդ որում, նա պատրաստ էր իր հաճախորդի համար մեկ միլիոն ռուբլի գրավ վճարել, գրում է «Կոմսոմոլսկայա Պրավդա»-ն:
Ինքն` ընդդիմադիր գործիչը, դատարանում հայտարարել է, որ իր տնային կալանքն իրավական դիրքորոշում չէ, այլ հետաքննության քմահաճույք: Նրա խոսքով, նա անմեղ է եւ ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում հետաքննության համար:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 9-ին Մոսկվայի Բասմանի դատարանը Ուդալցովի նկատմամբ տնային կալանքի որոշում էր կայացրել: Ապրիլի 1-ին Սերգեյ Ուդալցովի տնային կալանքը երկարաձգել են: Ընդդիմադիրը տանը կմնա մինչեւ օգոստոսի 6-ը:
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել «Ձախ Ճակատ»-ի համակարգող Սերգեյ Ուդալցովի, նրա օգնական Կոնստանտին Լեբեդեւի եւ ընդդիմադիր Լեոնիդ Ռազվոզժաեւի դեմ՝ «զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու» հոդվածով: Գործը հարուցվել էր «Ընդդիմության անատոմիա» ֆիլմում եղած փաստերը ստուգելուց հետո: Ֆիլմի բովանդակությունից հետեւում է, որ «Մոսկվայի Բանկ»-ի նախկին նախագահ Անդրեյ Բորոդինը պատրաստակամություն էր հայտնել մեծ գումարներ հատկացնել Ռուսաստանում ոչ համակարգային ընդդիմությանը: Միջնորդի դերում հանդես է եկել Վրաստանի խորհրդարանի Պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի ղեկավար Գիվի Թարգամաձեն:

Мосгорсуд 29 апреля признал законным продление домашнего ареста координатора «Левого фронта» Сергея Удальцова, обвиняемого в организации массовых беспорядков в России. Таким образом, суд отклонил апелляционную жалобу защиты оппозиционера.
Адвокат лидера «Левого фронта» Виолетта Волкова просила изменить меру пресечения с домашнего ареста на подписку о невыезде или залог. При этом она была готова внести за своего клиента залог в размере 1 миллиона рублей, пишет «Комсомольская правда».
Сам оппозиционер заявил на суде, что его домашний арест - это «не правовая позиция, а прихоть следствия». По его словам, он невиновен и не представляет никакой угрозы для следствия.
Напомним, 9 февраля Басманный суд Москвы санкционировал домашний арест Удальцова. А 1 апреля Сергею Удальцову продлили домашний арест. Оппозиционер останется дома до 6 августа.
Следственный комитет России возбудил уголовное дело против координатора «Левого фронта» Сергея Удальцова, его помощника Константина Лебедева и оппозиционера Леонида Развозжаева по статье «Приготовление к организации массовых беспорядков» после проверки фактов из фильма «Анатомия протеста-2». Из содержания картины следует, что экс-президент «Банка Москвы» Андрей Бородин выразил готовность выделить крупную сумму денег на поддержку внесистемной оппозиции в России. Посредником же выступил глава комитета по обороне и безопасности парламента Грузии Гиви Таргамадзе.