«Հրապարակը» գրում է, թե շաբաթ օրվանից կուսակցություններն անցել են «բուն գործողությունների». ըստ գրաֆիկի` 2 շաբաթ պետք է տեւեր ընտրողների հոգսերի ինվենտարիզացիան, 2 շաբաթ` փողի ու անհրաժեշտ ապրանքների բաժանումը՝ ընդհուպ սառնարանների, կահույքի, ջահերի ու լվացարանների ձեռքբերում:
Դավիթաշենում կիրակի օրվանից սկսել են նաեւ գումարի բաշխումը. 30-40 հազարական դրամ` անկախ ընտանիքի անդամների թվից: Հաշվարկը բավականին ռեալ է. փողի երեսուն տոկոսը կկորչի. ընտրողը «կքցի»՝ չի քվեարկի: Չնայած փող բաժանողը, ցուցակը ձեռքին, ողջ օրը պետք է սպասի ընտրատեղամասի մոտ` եթե փող վերցրած քաղաքացին չեկավ, պետք է գնա փողի եւ կամ ընտրողի հետեւից:
Դավիթաշենում ընտրական գործընթացը «կուրացիա» է անում Ծաղիկ Ռուբոն, Մոնումենտում այդ հարցն անձամբ լուծում եւ համակարգում է ԲՀԿ առաջնորդի զարմուհի-քույրը` Նոնան: Ընդ որում, Մոնումենտում խիստ վստահ են ԲՀԿ-ի շռայլության վրա եւ սպասում են, որ ընտրությունների օրը եւս «բանբերներն» իրենց այցի կգան:
Ի դեպ, որքան էլ հավատացնում են, որ փող բաժանողներին չեն բռնելու, ՀՀԿ-ն որոշել է վերջին երկու օրը չթողնել, որ ԲՀԿ-ն փող բաժանի: Բաժանելու մենաշնորհն իրենցն է: Ըստ ամենայնի, այս լուրը «հասել» է ԲՀԿ-ին, ուստի որոշել են գործը վերջին օրվան չթողնել:

С минувшей субботы некоторые партии приступили к «непосредственным действиям». По графику 2 недели должна была занять «инвентаризация» забот избирателей, еще две недели – раздача денег и необходимых товаров. Дело дошло даже до приобретения холодильников, мебели, люстр и умывальников. Об этом пишет газета «Грапарак», развивая тему раздачи предвыборного подкупа в свете назначенных на 5 мая выборов в Совет старейшин Еревана.
«В воскресенье в Давидашене начали также раздачу денег: по 30 – 40 тысяч драмов вне зависимости от числа членов семьи. Расчет весьма реальный: 30% средств просто пропадет, поскольку часть избирателей «кинет» и не проголосует. Хотя раздававший деньги весь день со списком в руках должен ждать перед избирательным участком, и если взявший подкуп гражданин не появится, то придется идти к нему за деньгами или самим избирателем. В Давидашене процесс «курирует» Цахик Рубо, на Монументе этим вопросом лично занимается близкая родственница лидера «Процветающей Армении» по имени Нона. Причем здесь очень уверены в щедрости «ПА» и ожидают «гонцов» и в сам день выборов. Кстати, как бы ни заверяли, что ловить раздающих подкуп не будут, в правящей Республиканской партии Армении решили в последние два дня не позволить «ПА» продолжить процесс. Тогда монополия на раздачу подкупа будет у самой РПА. По всей вероятности, эта весть «дошла» до «Процветающей Армении», следовательно, там решили не оставлять дела на последний день», - отмечает «Грапарак».