Եգիպտոսի Ալ Աժար խոշորագույն իսլամական համալսարանում մեկ ամսվա ընթացքում զանգվածային թունավորման երկրորդ դեպքն է գրանցվել։ Նախօրեին 90 ուսանող հոսպիտալացվել է ուսումնական հաստատության տարածքում գտնվող սրճարանում սնվելուց հետո: Ապրիլի սկզբին Ալ Աժար համալսարանի մոտ 460 ուսանող տարբեր աստիճանի բարդության թունավորումով հիվանդանոց է ընկել։ Նրանց համակուրսեցիները փողոց են դուրս եկել՝ պաշտոնատար անձանց անփութության նկատմամբ իրենց վրդովմունքն արտահայտելու եւ փակել Կահիրեի արվարձանում գտնվող համալսարանի շենքի դիմացի ճանապարհը։
Թունավորման առաջին դեպքի հետաքննության արդյունքում Ain Shams հիվանդանոցի թունավորման բաժնի աշխատակիցը եզրակացրել է, որ պատճառը ժամկետանց սնունդն է, հաղորդում է RT-ն։
Եգիպտոսի վարչապետ Հիշամ Քանդիլը հիվանդանոցում այցելել է տուժածներին եւ Ներքին գործերի նախարարությանը հանձնարարել շտապ հետաքննություն անցկացնել։

В крупнейшем исламском университете Египта Аль-Ажар зафиксирован второй случай массового отравления за месяц. Накануне 90 студентов были госпитализированы после того, как поели в кафе на территории учебного заведения. В начале апреля около 460 студентов университета Аль-Ажар попали в больницы с отравлением разной степени тяжести. Их сокурсники вышли на улицы, чтобы выразить свое возмущение небрежностью официальных лиц, и заблокировали дорогу перед зданием университета в пригороде Каира.
Расследование первого случая отравления привело сотрудников отделения токсикологии больницы Ain Shams к выводу, что все дело в просроченной еде, сообщает RT.
Премьер-министр Египта Хишам Кандил навестил в больнице пострадавших и дал поручение Министерству внутренних дел срочно провести расследование.