NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ներկայացնում է Միջազգային հարցերով լեհական ինստիտուտի վերլուծաբան Քոնրադ Զաշտատովի հոդվածը, որը հրապարակվել է «New Eastern Europe» ամսագրում:
2013թ մայիսի 5-ին Երեւանում կայացել են ավագանու ընտրություններ: Դրանք Հայաստանի համար կարեւոր ընտրություններից վերջինն էին` 2012թ մայիսյան խորհրդարանական ընտրություններից ի վեր: Փետրվարին կայացել են նախագահական ընտրություններ, որոնցում հաղթանակ է տարել Սերժ Սարգսյանը: Թեեւ նա ստացել է ձայների 58 տոկոսը, անսպասելի բարձր տոկոսներ էր ստացել նաեւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդն ու ՀՀ նախկին ԱԳ նախարարը: Հովհաննիսյանը չի ճանաչում Սարգսյանի հաղթանակի լեգիտիմությունը, պնդելով, որ ընտրությունները կեղծված էին եւ որ հաղթողն ընտրություններում ինքն է եղել:
Եվրոպայի խորհրդի դիտորդների կարծիքով, մայիսի 5-ի ընտրություններն անցել են խաղաղ եւ օրենքին համապատասխան, նախորդ ընտրությունների համեմատ գրանցվել է առաջընթաց: Բազմաթիվ հայ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներ եւ մտավորականներ հիասթափված են Եվրոպայի կողմից կայացրած որոշման առիթով: Ինչպես ապրիլի 9-ի հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է Հովհաննիսյանը` Սերժ Սարգսյանը «դադարում է ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությունն ու հայ ժողովրդին»:
Իշխանության ոչ լեգիտիմ լինելու վերաբերյալ ընդդիմության նման ծայրահեղական հայտարարությունները կրկնվել են 2007 եւ 2012թթ խորհրդարանական, ինչպես  նաեւ 2008թ նախագահական ընտրություններից հետո: Մայիսի 5-ի ընտրություններից հետո Հովհաննիսյանի «Բարեւ Երեւան» դաշինքն արդեն հայտարարել է, որ կպահանջի ձայների վերահաշվարկ մի քանի ընտրատեղամասերում:
Արդյունքում, ինչպես մինչ այդ բազմիցս էր եղել, ընդդիմությունը ստիպված կլինի ընդունել կանոնները, որոնք սահմանվում են իշխանությունների կողմից, եւ խաղալ նրանց խաղը: Այնուամենայնիվ, հայ հասարակության մոտ ընտրական գործընթացի եւ իշխանության լեգիտիմության նկատմամբ վստահության բացակայության փաստը չպետք է բնական համարել: Պետք չէ նույն կերպ վերաբերել նաեւ ոչ իշխող կուսակցության գերակայությանը խորհրդարանում եւ Երեւանի ավագանիում, ոչ էլ ընդդիմության թուլությանը:
Կհանգեցնի՞ արդյոք այս իրավիճակն ավտոկրատ համակարգի ստեղծմանը։ Հայաստանի նորագույն քաղաքական պատմությանը հետադարձ հայացք նետելով, հեշտ է ապացուցել, որ ժողովրդավարության ու քաղաքական ազատության մակարդակը տատանվել է։ Կասկած չկա, որ վատագույն իրավիճակը 2008 թվականին էր, երբ տասը մարդ մահացու վիրավորվեց նախագահական ընտրություններից հետո ցույցերի ժամանակ, եւ մի շարք ընդդիմադիրներ ձերբակալվեցին։ Այնուամենայնիվ, հետագա տարիներին կառավարությունն ընդդիմության հետ երկխոսություն ու համակարգի ազատականացում սկսեց։ Շատ դիտորդներ նկատել են վերջին երեք նախընտրական քարոզարշավներում Հայաստանի լրատվամիջոցների հարաբերականորեն բարձր ազատությունը։ Եթե չլիներ այդ զարգացումը, նախագահական ընտրություններին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը չէր կարող լուրջ մարտահրավեր նետել Սերժ Սարգսյանին։
Ինչն է իշխանություններին ստիպում դանդաղ ընթանալ դեպի առավել ժողովրդավարական չափանիշներ։ Դրանք ոչ միայն ներքին, այլեւ, առաջին հերթին արտաքին գործոններ են։ Թերեւս, ամենակարեւոր գործոնները Հայաստանի հարաբերություններն են ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության հետ։
Թեեւ Ամերիկայի հայկական սփյուռքի ազդեցությունը Երեւանի քաղաքական կյանքում հաճախ գերագնահատվում է, իշխող վերնախավը պետք է հոգա Լոս Անջելեսի, Նյու Յորքի եւ Բոստոնի հայրենակիցների աչքում իր կերպարի մասին։
Հայաստանը վերջերս ավարտեց ԵՄ-ի հետ Ասոցացման մասին համաձայնագրի բանակցությունները, որը, ամենայն հավանականությամբ, կնախաստորագրվի նոյեմբերին՝ Վիլնյուսում կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովի ժամանակ։
Ասոցացման մասին համաձայնագրի որոշիչ մասը, որն իրոք կարող է երկարաժամկետ հեռանկարում փոխակերպել Հայաստանի տնտեսությունը, ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի խոր եւ համապարփակ գոտու մասին համաձայնագիրն է։

Новости Армении – NEWS.am приводит статью аналитика из Польского института по международным делам Конрада Заштовта, опубликованную в журнале «New Eastern Europe», со значительными сокращениями.
В Ереване 5 мая 2013 состоялись муниципальные выборы. Это были последние в ряду важных выборов в Армении, которые начались с парламентских выборов в мае 2012 года. 18 февраля состоялись президентские выборы, в которых выиграл нынешний президент Серж Саргсян. Хотя он получил 58% голосов, неожиданно высокий результат (36%) был достигнут Раффи Ованнисяном, бывшим министром иностранных дел и лидером оппозиционной партии «Наследие». Ованнисян не признает легитимность победы Саргсяна, утверждая, что выборы были сфальсифицированы, и что он был настоящим победителем.
По мнению наблюдателей от Совета Европы, выборы 5 мая прошли мирно и законно, зафиксировав прогресс в сравнении с предыдущими выборами. Многие армянские оппозиционные политики и представители интеллигенции разочарованы одобрением Европой республиканского правительства, которое, по их мнению, не является законным. Как Ованнисян заявил на митинге 9 апреля, с этого момента Серж Саргсян «перестает представлять Республику Армения и армянский народ».
Подобные радикальные заявления оппозиции о нелегитимности властей были повторены после парламентских выборов в 2007 и 2012 годах, а также президентских выборов в 2008 году. После выборов 5 мая блок «Здравствуй, Ереван» Ованнисяна уже заявил, что потребует пересчета голосов в нескольких избирательных округах.
В конечном итоге, как это было много раз до этого, оппозиция будет вынуждена принять правила, установленные властями, и играть в их игру. Тем не менее, сам факт отсутствия доверия у армянского общества к избирательному процессу и легитимности власти не следует считать само собой разумеющимся. Также не следует считать таковым ни факт доминирования правящей партии в парламенте и Совете старейшин Еревана, ни слабость оппозиции.
Приведет ли эта ситуация к созданию автократической системы? Оглядываясь на новейшую политическую историю Армении, легко доказать, что уровень демократии и политической свободы колебался. Нет сомнений, что наихудшая ситуация была в 2008 году, когда десять человек были смертельно ранены во время демонстраций после президентских выборов и многие протестующие были арестованы. Тем не менее, в последующие годы правительство начало диалог с оппозицией и либерализацию системы. Многие наблюдатели подчеркнули относительно высокую свободу СМИ в Армении в течение последних трех избирательных кампаний. Если бы не это развитие, Раффи Ованнисян не смог бы бросить серьезный вызов Сержу Саргсяну на президентских выборах.
Что заставляет власти медленно двигаться в сторону более демократических стандартов, так это не только внутренние, но и в первую очередь внешние факторы. Пожалуй, самыми важными факторами являются отношения Армении с США и Европейским Союзом. Хотя влияние армянской диаспоры Америки на политическую жизнь в Ереване часто переоценивается, правящая элита должна заботиться о своем имидже в глазах соотечественников в Лос-Анджелесе, Нью-Йорке и Бостоне.
Армения недавно завершила переговоры с ЕС по Соглашению об ассоциации, которое, скорее всего, будет парафировано во время ноябрьского саммита Восточного партнерства в Вильнюсе. Решающей частью Соглашения об ассоциации, которая действительно может трансформировать экономику Армении в долгосрочной перспективе, является Соглашение о глубокой и всесторонней зоне свободной торговли с ЕС.