Իսպանիայի իշխանությունները հետաքննություն են սկսել Գալիսիայում վթարի ենթարկված գնացքի մեքենավարի նկատմամբ, հաղորդում է «Ռեյթերս» գործակալությունը՝ վկայակոչելով դատարանի հաղորդագրությունը:
Արտակարգ ծառայությունների աշխատակիցները դադարեցրել են վթարի վայրում զոհերի մարմինների որոնման աշխատանքները:
Alvia գնացքի արագությունը, որը հուլիսի 24-ի երեկոյան Մադրիդից ուղեւորվում էր Ֆերոլ (Լա Կորունյա նահանգ) դուրս է թռել ռելսերից; Վթարը տեղի է ունեցել Սանտյագո-դե-Կոմպոստելա քաղաքի երկաթուղային կայարանի մերձակայքում: Գնացքի բոլոր վագոնները շրջվել են: Դրանցից մեկը լրիվ ոչնչացել է: Ընդհանուր առմամբ, գնացքում եղել է 218 ուղեւոր: Վերջին տվյալներով՝ զոհվել է 78, վիրավորվել՝ 143 մրդ, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Գնացքի մեքենավարը խոստովանել է, որ գնացքն  ընթանում էր 190 կմ/ժ արագությամբ՝ տվյալ տարածքում թույլատրված առավելագույն 80 կմ/ժ-ի փոխարեն:

Испанские власти начали расследование в отношении машиниста поезда, потерпевшего крушение в Галисии, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на сообщение суда.
Сотрудники чрезвычайных служб прекратили поиск тел погибших на месте крушения проезда.
Скоростной поезд Alvia, направлявшийся из Мадрида в Ферроль (провинция Ла-Корунья) сошел с рельсов в среду вечером, не доехав трех километров до вокзала Сантьяго-де-Компостела. По последним данным, погибли 78 человек, еще 143 получили ранения, состояние 20 из них оценивается как критическое, передает РИА Новости.
Предположительно, поезд сошел с путей из-за того, что не вписался в крутой поворот. По сообщениям агентства EFE, машинист в беседе с представителем правительства Галисии подтвердил, что поезд двигался со скоростью 190 километров в час при максимальной разрешенной на данном участке — в 80 километров в час.