Ավստրալիայի ազգայնական «Միասնական ազգ» կուսակցության կողմից պատգամավորի թեկնածու առաջադրված Ստեֆանի Բանիսթերը իսլամը երկիր է անվանել: Նման պնդում նա արել է 7 News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ես դեմ չեմ իսլամին, որպես երկիր, բայց ես կարծում եմ, որ նրանց օրենքները չպետք է ողջունվեն այստեղ՝ Ավստրալիայում»,-հայտարարել է 27-ամյա Բանիսթերը: Ավելի ուշ աղջիկը փորձել է արդարանալ՝ նշելով, որ իր խոսքերը դուրս են բերվել համատեքստից եւ սխալ մեկնաբանվել: Նա նկատի է ունեցել իսլամական երկրները, ոչ թե իսլամը որպես կրոն, հաղորդում է The Voice of Australia-ն:
Սակայն հարցազրույցի ժամանակ թեկնածուն էլի մի շարք սխալներ է թույլ տվել: Այսպես, իր ելույթում նա շփոթել է մահմեդականների սուրբ գիրքը՝ Ղուրանը, հարամի հետ: «Ավստրալացիների 2 տոկոսից էլ պակասն են հետեւում հարամին»,-ասել է նա, միաժամանակ «հարամ»-ի փոխարեն ասելով «հալալ»:
Իսլամի մասին նա խոսել է այն ժամանակ, երբ ներկայացրել է իմիգրացիայի հակազդման վերաբերյալ իր ծրագրերը, հաղորդում է lenta.ru-ն:

Кандидат в депутаты от австралийской националистической партии «Единая нация» Стефани Банистер назвала ислам страной. Такое утверждение она сделала в ходе интервью телеканалу 7 News.
«Я не против ислама как страны, но я считаю, что их законы не нужно приветствовать здесь, в Австралии», — заявила 27-летняя Банистер. Позднее девушка попыталась оправдаться, объяснив, что ее слова были вырваны из контекста и неправильно истолкованы: она имела в виду исламские государства, а не ислам как религию, пишет The Voice of Australia.
Однако в ходе интервью кандидат в депутаты сделала еще немало ошибок. Так, в своей речи она перепутала священную книгу мусульман, Коран, с харамом. «Менее двух процентов австралийцев следуют хараму», - рассказала Банистер. Также она назвала харамом халяль.
К разговору об исламе Банистер перешла, рассказывая о своей избирательной платформе, посвященной противодействию иммиграции, сообщает «Лента.Ру».