Վլադիմիր Պուտինը Բաքու կատարած աշխատանքային այցով մեծ նվեր արեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին՝ գալիք նախագահական ընտրությունների համատեքստում։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 17-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի առաջին մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը։
«Եթե Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի քայլերը ձեռնտու չլինեն Ռուսաստանին, վերջինս ցանկացած պահի կարող է բարձրացնել այդ պետությունների ապօրինի գործողությունների հարցը», - նշեց Լարիսա Ալավերդյանը։
Նա ընդգծեց, որ այս պահին թուրք-ադրբեջանական խոր քաղաքականություն է տարվում։ «Թե ինչպիսին կլինեն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, արդեն կախված է Թուրքիա-Ադրբեջան նշված տանդեմից, բացի դա, բավական մեծ կլինի արտաքին ազդեցությունը», - ամփոփել է Լարիսա Ալավերդյանը։
Հիշեցնենք, օգոստոսի 13-ին կայացել էր Վլադիմիր Պուտինի աշխատանքային այցը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքու։ Հանդիպման ընթացքում Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները մի շարք երկկողմ փաստաթղթեր էին ստորագրել, այդ թվում՝ էներգետիկայի եւ տրանսպորտի բնագավառներին առնչվող։

YEREVAN. – By paying a working visit to Baku, Russian President Vladimir Putin made the most valuable gift to Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev in the context of upcoming presidential vote.
Former Armenia’s Ombudmsan Larisa Alaverdyan believes unless Azerbaijan and Turkey act in the interests of Russia, official Moscow will raise issues of misconduct on the part of these countries. She stressed that at present deep Azerbaijani-Turkish policy is carried out.
“The shape of relationship with Russia depends on Turkey-Azerbaijan duo. Beside, there will be considerable external influence,” Alaverdyan said during the Saturday press conference.
Vladimir Putin paid a working visit to Azerbaijan on August 13. A number of bilateral agreements, including those on energy and transport, were signed.