Հնդկաստանի արեւմտյան Կոլհապուր քաղաքում իրավապահները ձերբակալել են մի տղամարդու, որը, ըստ նրանց, կասկածելի կերպով թեյ էր խմում ճամփեզրի սրճարաններից մեկում: Ցուցաբերած չափազանց զգոնության համար ոստիկանները ստիպված են եղել պատասխան տալ:
Վիջայ Պատիլը թեյ էր խմում սրճարանում, երբ հանկարծ նրան մոտեցել են երկու ոստիկաններ եւ կալանավորել Հնդկաստանի Քրեական օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի համապատասխան, որը թույլ է տալիս կալանավորել հանցագործության ընդունակ թվացող անձանց, հայտնում է AFP-ն: Ոստիկանները հայտարարել են, որ տղամարդուն կասկածելի վարքի համար են ձերբակալել:
Սակայն Բոմբեյի գերագույն դատարանը մերժել էր հայցը՝ հայտարարելով, որ ոստիկանների դրդապատճառները «շփոթեցնող են»: «Մենք չգիտեինք, որ մեր օրենքը քաղաքացիներից բացատրություն է պահանջում, երբ նրանք թեյ են խմում՝ լինի դա առավոտյան, ցերեկը, թե գիշերը: Մարդիկ կարող են տարբեր կերպով թեյ խմել: Ոչ բոլորն են դա էլեգանտ անում, ոմանք անգամ աղմուկով են խմում: Բայց ոչ ոք «կասկածելի» չի խմում», - դատավորների հայտարարությունն է մեջբերում Russia Today-ը:
Դատարանում նշել են, որ 151-րդ հոդվածը կարող է կիրառվել անմիջականորեն հանցավոր գործողությունների դիմող անձանց նկատմամբ, ոչ թե նրանց, ում պահվածքը կասկածելի է թվում: Հակառակ դեպքում դա մարդու իրավունքների խախտում է:

Стражи порядка индийского города Колхапур на западе страны арестовали мужчину за то, что он, по их мнению, подозрительно пил чай в одном из многочисленных придорожных кафе. За свою чрезмерную бдительность полицейским пришлось поплатиться.
Виджай Патил пил чай в кафе, когда внезапно к нему подошли двое полицейских и арестовали его в соответствие со статьей 151 Уголовно-процессуального кодекса Индии, которая позволяет задерживать тех, кто кажется способным совершить преступление, сообщает AFP. Полицейские заявили, что задержали мужчину из-за его подозрительного поведения.
Однако Верховный суд Бомбея отклонил иск, заявив, что мотивы полицейских «вызывают недоумение». «Мы не знали, что наш закон требует от граждан объяснений, когда они пьют чай, будь то утро, день или ночь. Люди могут пить чай разными способами. Не все делают это деликатно или элегантно, некоторые — даже шумно. Но никто не пьет чай «подозрительно», - говорится в заявлении судей, передает Russia Today
В суде отметили, что статья 151 может применяться к людям, которые непосредственно совершают преступные действия, но никак не против людей, чье поведение просто кажется подозрительным. В противном случае — это нарушение прав человека.