Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն սեպտեմբերի 19-ին Երեւան քաղաքում ՀՀ ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչությունում հանդիպում է ունեցել Կալիֆոռնիա նահանգային խորհրդարանի խոսնակ Ջոն Պերեսին եւ նրան ուղեկցող անձանց հետ:
Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, թե հանդիպմանը քննարկվել են Կալիֆոռնիայի եւ Արցախի միջեւ կապերի ընդլայնման եւ խորացման հետ կապված հարցեր:
Երկուստեք նշվել է, որ ԼՂՀ եւ Կալիֆոռնիայի միջեւ փոխհարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան ակնհայտ է, ինչը հուսալի հիմքեր է ստեղծում ապագայում երկկողմ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի հասցնելու համար:
Հանդիպմանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, Լոս Անջելեսում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Սերգեյ Սարկիսովը, ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, Լոս Անջելեսի շրջանի շերիֆի տեղակալ Թեւան Առստամյանը, Լոս Անջելեսում ՀՀ նախկին գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Нагорного Карабаха Бако Саакян 19 сентября в Постоянном представительстве НКР в Ереване встретился со спикером парламента штата Калифорния Джоном Пересом и сопровождающими его лицами.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся расширения и углубления арцахо-калифорнийских связей, сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы НКР.
Обе стороны отметили, что налицо положительная динамика развития взаимоотношений между НКР и Калифорнией, что создает надежную основу для выведения в будущем двусторонних отношений на качественно новый уровень.
На встрече присутствовали министр иностранных дел Республики Арцах Карен Мирзоян, генеральный консул Республики Армения в Лос-Анджелесе Сергей Саркисов, постоянный представитель НКР в США Роберт Аветисян, заместитель шерифа округа Лос-Анджелeс Теван Арустамян, бывший генеральный консул РА в Лос-Анджелесе Григор Ованнисян, другие должностные лица.