Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն սեպտեմբերի 19-ին Երեւան քաղաքում ՀՀ ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչությունում հանդիպում է ունեցել Կալիֆոռնիա նահանգային խորհրդարանի խոսնակ Ջոն Պերեսին եւ նրան ուղեկցող անձանց հետ:
Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, թե հանդիպմանը քննարկվել են Կալիֆոռնիայի եւ Արցախի միջեւ կապերի ընդլայնման եւ խորացման հետ կապված հարցեր:
Երկուստեք նշվել է, որ ԼՂՀ եւ Կալիֆոռնիայի միջեւ փոխհարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան ակնհայտ է, ինչը հուսալի հիմքեր է ստեղծում ապագայում երկկողմ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի հասցնելու համար:
Հանդիպմանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, Լոս Անջելեսում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Սերգեյ Սարկիսովը, ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, Լոս Անջելեսի շրջանի շերիֆի տեղակալ Թեւան Առստամյանը, Լոս Անջելեսում ՀՀ նախկին գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

STEPANAKERT. – President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Bako Sahakyan on Thursday had a meeting with California State Assembly speaker John Pèrez and accompanying him delegates at the NKR permanent representation in Yerevan.
The officials discussed issues related to expanding and deepening relations between the Republic and the State of California.
The sides noted the obvious positive dynamics of the Karabakh-California relations, adding that it creates a reliable basis to bring bilateral cooperation to a qualitatively new level in the future.
NKR foreign minister Karen Mirzoyan, the Republic of Armenia’s consul general in Los Angeles Sergey Sarkisov, NKR permanent representative to the U.S. Robert Avetisyan, County of Los Angeles field deputy sheriff Tevan Arustamyan, former consular general of the Republic of Armenia in Los Angeles Grigor Hovhannisyan and other officials participated in the meeting.