83 տարեկան հասակում վախճանվել է հոլիվուդյան ռեժիսոր Ռիչարդ Սարաֆյանը, ով առավել հայտնի է 1971թ.-ի իր նշանավոր «Անհետացած կետ» ֆիլմի շնորհիվ: Ընտանիքի անդամների խոսքով, Սարաֆյանը բուժվում էր կոտրվածքից հետո, սակայն ձեռք էր բերել թոքաբորբ: Այդ մասին գրում է «Los Angeles Times»-ը:
Սարաֆյանը բազմաթիվ ֆիլմեր է նկարահանել, իր կարիերայի սկզբում այնպիսի հեռուստանախագծերի ռեժիսոր էր, ինչպես օրինակ «Ծուխ փողից», «Մթնշաղի գոտի» եւ «Չղջիկ-մարդը»: «Բժիշկ Դուլիթլ 2»-ում նա հնչյունավորել է Կնքահայր կուղբին՝ մաֆիոզ, որն իշխում էր անտառում, ինչպես Կոռլեոնեն:
Իչարդ Կասպար Սարաֆյանը ծնվել է 1930թ.-ի ապրիլի 28-ին Նյու-Յորքում, հայ ներգաղթյալների ընտանիքում: Նա սովորել է Նյու-Յորքի համալսարանում, սակայն «վատ ուսանող է եղել, ով խմում ու անկարգություններ էր անում», ինչպես որ ինքն էր պատմում 2008-ին: «Որպեսզի կյանքն ավելի հեշտ դառնա, ես գնացի ռեժիսուրայի եւ սցենարների ստեղծման դասընթացների: Ստացա բարձրագույն միավորը»,- նշել է նա:
Կորեական պատերազմի ժամանակ զինվորական ծառայության ընթացքում՝ որպես բանակային նորությունների թղթակից, նա որոշ ժամանակ գտնվել է Քանզաս-Սիթիում, Միսուրի նահանգ, որտեղ ծանոթացել է ապագա հոլիվուդյան ռեժիսոր Ռոբերտ Օլթմենի հետ: Նրանք ընկերացել են եւ միասին աշխատել՝ ստեղծելով այսպես կոչված սպառողական ֆիլմեր: Մի անգամ, երբ Օլթմենը տեղական ներկայացումներից մեկի ռեժիսոր էր, Սարաֆյանը մասնակցում էր որպես դերասան: Ներկայացումից հետո ռեժիսորի քույրը գրկաբաց ներս է վազել ետնաբեմ: Արդյունքում նրանք ամուսնացել են եւ ունեցել հինգ երեխա:

В возрасте 83 лет скончался голливудский режиссер Ричард Сарафян, больше всего известный благодаря своему культовому фильму 1971 года «Исчезающая точка». По словам членов семьи, Сарафян лечился после перелома, но подхватил воспаление легких. Об этом пишет «Los Angeles Times».
Сарафян снял многочисленные фильмы, а в начале своей карьеры был режиссером в таких телепроектах, как «Дымок из ствола», «Сумеречная зона» и «Бэтмен». В фильме «Доктор Дулиттл 2» он озвучил Крестного бобра – мафиози плотины, который управлял лесом, как Корлеоне.
Ричард Каспар Сарафян родился 28 апреля 1930 года в Нью-Йорке в семье армянских иммигрантов. Он учился в Нью-Йоркском университете, но «был испорченным студентом, который пил и кутил», как он сам рассказал в 2008 году. «Чтобы сделать жизнь проще, я пошел на курсы по режиссуре и созданию сценариев. И я получил наивысший балл!» – отметил он.
Служа во время Корейской войны в качестве корреспондента службы новостей армии, он находился некоторое время в Канзас-Сити, штате Миссури, где познакомился с будущим голливудским режиссером Робертом Олтменом. Они стали друзьями и работали вместе, создавая промышленные фильмы. Однажды, когда Олтмен режиссировал местный спектакль, Сарафян сыграл в нем. После спектакля сестра режиссера прибежала за кулисы с распростертыми руками. В итоге они поженились, и у них родилось пять детей.