ԱՄՆ դեսպանատունը ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ համատեղ, հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 15-ը կիրականացնի «Երիտասարդների ներուժը» ծրագիրը, որի ներքո նախատեսվում է ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշար, շարադրությունների մրցույթ, շախմատի մրցամարտ Հայաստանի շախմատի վարպետների հետ եւ ֆիլմերի պատրաստման վարպետության դասեր երիտասարդների համար: Ծրագիրը ներկայացվել է հոկտեմբերի 28-ին ԹՈՒՄՈ կենտրոնում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որին մասնակցում էին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Ա. Հեֆերնը, ԹՈՒՄՈ կենտրոնի տնօրեն Մերի Լու Փափազյանը, պրոդյուսեր/մոնտաժող Նելսոն Դելամաջիորեն, ռեժիսոր/պրոդյուսեր Քեյթի Դելամաջիորեն եւ անկախ կինոռեժիսոր Ջեյ Ռոզենբլատը:
Ֆիլմերի ցուցաշարի բացումը կկատարվի «Բրուքլինյան ամրոց» ֆիլմի ցուցադրմամբ, որը մի ուշագրավ ու անհավատալի իրական պատմություն է Նյու Յորքի Բրուքլին թաղամասի թիվ 318 հիմնական դպրոցի մասին, որն ի հեճուկս տիրող կարծրատիպերի՝ ունի երկրի լավագույն երիտասարդական շախմատի թիմը: Ֆիլմը պատմում է շախմատային թիմի 5 անդամների մասին, ովքեր սովորում են այս քաղաքային դպրոցում, որի սաները հիմնականում աղքատ ընտանիքների երեխաներ են, սակայն այս դպրոցն ազգային առաջնություններում իր տարած հաղթանակներով առաջինն է երկրի բոլոր դպրոցների շարքում: Ֆիլմն անդրադարձ է կատարում այն մարտահրավերներն, որ երեխաները դիմակայում են անձնական կյանքում եւ շախմատի տախտակի առաջ, պատմում է նրանց պարտությունների ցավի ու հաղթանակների բերկրանքի մասին: Հեգնական է, բայց ամենամեծ խոչընդոտը նրանց համար ոչ թե մրցակիցներն են, այլ դպրոցի ֆինանսավորման կրճատումը, որի հետեւանքով դադարեցվում են բոլոր տեսակի արտադասարանական պարապմունքները: «Բրուքլինյան ամրոցը» ֆիլմը ցույց է տալիս, թե ինչպես շախմատի նկատմամբ սերը բազմապատկում է երեխաների ակնկալիքներն առ այն, թե ինչի է հնարավոր հասնել կյանքում: Եթե նրանք կարող են տիրապետել աշխարհի այս ամենադժվար խաղին, ապա կարող են անել նաեւ ցանկացած այլ բան:
«Երիտասարդների ներուժը» խորագրով այս ցուցաշարի մնացած 23 ֆիլմերը կներկայացվեն ԹՈՒՄՈ կենտրոնում:
Ֆիլմերից զատ, «Երիտասարդների ներուժը» ծրագրի ներքո Հայաստանի դպրոցականների շրջանում կազմակերպվել է շարադրությունների մրցույթ, որտեղ մասնակիցներին առաջարկվել է պատմել այն ուսուցիչների մասին, ովքեր կարողացել են ոգեշնչել իրենց: Ստացվել է 3200 շարադրություն: Այս նախաձեռնության համահովանավորն է Dasaran.am կայքը: Ցուցաշարի բացման արարողության ժամանակ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը կհրապարակի մրցույթի հաղթողների անունները:
Միջազգային հռչակ վայելող կինոռեժիսոր Ջեյ Ռոզենբլատը, ռեժիսոր/պրոդյուսեր Քեյթի Դելամաջիորեն եւ երեք անգամ ԷՄՄԻ մրցանակի առաջադրված ռեժիսոր Նելսոն Դելամաջիորեն մի խումբ երիտասարդների համար կանցկացնեն վարպետության դասեր ԹՈՒՄՈ կենտրոնում: Կինոգործիչները կաշխատեն ԹՈՒՄՈ-ի այն սաների հետ, ովքեր վերջին մեկ տարվա ընթացքում ծանոթացել են սցենար գրելու, կինո նկարահանելու ու մոնտաժելու հիմնադրույթներին, որպեսզի կարողանան իրենց մտահոգող թեմաներով կարճ ֆիլմեր պատրաստել:
Հայաստանի շախմատի վարպետներ Լեւոն Արոյանը եւ Գաբրիել Սարգսյանը ֆիլմի պրեմիերայից առաջ շախմատ կխաղան մի խումբ երիտասարդ տղաների ու աղջիկների հետ: Ներկա կլինեն նաեւ բարձրաստիճան այլ այրեր:

YEREVAN. –From October 28 to November 15, the U.S. Embassy is partnering with the Tumo Center for Creative Technologies to launch a “Youth Empowerment” project, which includes an American Documentary Film Showcase, an essay contest, chess with Armenian grand masters, and master film classes for young people.
The project was introduced at Tumo during a press conference on Monday, which included the U.S. Ambassador to Armenia John A. Heffern, Tumo Director Marie Lou Papazian, producer/editor Nelson Dellamaggiore, director/producer Katie Dellamaggiore, and independent filmmaker Jay Rosenblatt.
The showcase’s opening film, “BROOKLYN CASTLE”, is the remarkable and improbable true story of Intermediate School 318 in Brooklyn, New York; defying stereotypes, it has the highest ranked junior high chess team in the nation. It tells the stories of five members of the chess team at a below-the-poverty-line inner city junior high school that has won more national championships than any other in the United States. The film follows the challenges these kids face in their personal lives as well as on the chessboard, and is as much about the pain of their losses as it is about the anticipation of their victories. Ironically, the biggest obstacle thrust upon them arises not from other competitors but from recessionary budget cuts to all the extracurricular activities at their school. BROOKLYN CASTLE shows how these kids’ dedication to chess magnifies their belief in what is possible for their lives. After all, if they can master the world’s most difficult game, what can’t they do?
The film will be shown in Armenia's three main cities: Yerevan, Gyumri and Vanadzor.
The next 23 films will be screened at Tumo (16 Halabyan Street, Yerevan), and they all follow the theme of the showcase, “Youth Empowerment”.
In addition to the films, the “Youth Empowerment” project sponsored an essay contest for young Armenians to describe an inspiring teacher in their lives. The contest received over 3200 entries, and was co-sponsored by Dasaran.am. Winners will be announced at the opening film reception by U.S. Ambassador to Armenia John A. Heffern.
Internationally recognized filmmaker Jay Rosenblatt, director/producer Katie Dellamaggiore and three-time Emmy award nominated director Nelson Dellamaggiore will run a series of master classes for a group of young people at Tumo. The filmmakers will work with groups of Tumo students who have been studying scriptwriting, cinematography and editing over the course of the past year at Tumo, in order to produce short films on topics of concern to them.