Հայաստանում դեղերի ժամկետի, որակի եւ գների ու նրանց հասանելիության հետ կապված, իրոք, խնդիրներ կան։ Մարտի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը։
Նրա հաղորդմամբ, հենց այս խնդիրներին լուծում տալու համար առողջապահության նախարարությունը մշակում է նոր օրինագիծ, որը կառավարության քննարկմանը կներկայացվի մինչեւ տարեվերջ։
Բաբլոյանի խոսքով, գործող օրենսդրությամբ, արգելվում է ժամկետանց դեղերի վաճառքը տեղական շուկայում, եւ ավելի է խստացվում վերահսկողությունը դրանց որակի հանդեպ։
Ընդ որում, նա նշեց, որ պետությունն ի վիճակի չէ կանոնակարգելու բոլոր տեսակի դեղերի գները, եւ ճիշտ կլիներ սկսել այդ գործը հիմնական, ցանկում ընգրկված մոտ 300 անուն դեղորայքներից։
«Ցանկում հիմնականում ընդգրկված են այնպիսի դեղեր, որոնց օգտագործումը կարող է ծածկել մեր առողջապահական խնդիրների 80 տոկոսը»,- ասաց նա։
Նոր օրենքը խստացնելու է դեղորայքի շուկայում վերահսկողությունը, ինչպես նաեւ սահմանելու է պատժի միջոցները, որոնք կկիրառվեն այս կամ այն խախտումի դեպքում։

В Армении действительно существуют проблемы, связанные с просроченными лекарствами, качеством и ценами на лекарства, их территориальной и финансовой доступностью. Об этом на пресс-конференции 29 марта заявил председатель постоянной парламентской Комиссии по вопросам здравоохранения Ара Баблоян.
Именно для решения подобных проблем, как он сообщил, министерство здравоохранения разрабатывает новый законопроект, который поступит на рассмотрение в парламент до конца года.
По словам Баблояна, действующим законодательством запрещается оборот просроченных медикаментов на отечественном рынке и ужесточается порядок осуществляемого контроля над их качеством.
При этом он отметил, что государство не в состоянии регулировать цены на все виды лекарств, выразив уверенность, что правильнее будет начать со списка основных лекарств, в который включено порядка 300 наименований.
«В список в основном включены такие лекарства, которые используются для решения 80% наших проблем со здоровьем», — сообщил Баблоян.
Новый закон, как он подчеркнул, должен уточнить порядок контроля над рынком лекарств, какая мера ответственности полагается при том или ином нарушении.