ԱՄՆ-ը հարցերի լայն շրջանակի շուրջ սերտորեն աշխատում է Ադրբեջանի հետ եւ վճռականորեն հավատարիմ է ղարաբաղյան կարգավորման Մինսկի գործընթացին: Այդ մասին մարտի 29-ին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ջեյսմ Սթեյնբերգը` օտարերկրյա լրագրողների հետ հանդիպմանը, գրում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը Միացյալ Նահանգների շատ կարեւոր գործընկերն է եւ հզոր ուժ Կովկասում խաղաղության եւ կայունության հաստատման գործում:
«Մենք գիտենք, որ այդ հարցերը բարդ են բոլոր կողմերի համար, եւ մենք պետք է ուղիներ փնտրենք առկա տարաձայնությունների հաղթահարման համար»,- ընդգծել է փոխպետքարտուղարը եւ հավելել, թե «Վաշինգտոնում համոզված են, որ երկարաժամկետ հեռանկարում Կովկասում խորը ինտեգրումը բխում է ողջ տարածաշրջանի շահերից»:

U.S. closely cooperates with Azerbaijan on a wide range of issues and is committed to the Minsk process, US Deputy Secretary of State James Steinberg said at a March 29 foreign press briefing.
According to him, Azerbaijan is a key partner for U.S. and strong contributor to maintenance of peace and stability in the South Caucasus, ITAR-TASS reports.
Speaking about the Minsk Group’s efforts, Steinberg noted that these issues are complicated for all the parties, and they should find a way to overcome existing disagreements. He added that Washington is confident that greater integration in the Caucasus in long-term prospects will meet the interests of the whole region.