Ֆրանսիայի մի շարք հյուրանոցներում հայկական կոնյակ կվաճառեն: Այս մասին նոյեմբերի 5-ին լրագրողներին հայտնել է «Զարգացման հայկական գործակալություն» ՊՓԲԸ-ի տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը:
Այս մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել  հոկտեմբերի 29 – 30-ին՝ Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդում հայկական խաղողի արտադրանքի ցուցահանդես-դեգուստացիայի ընթացքում: Հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 30-ին, դեգուստացիա էր կազմակերպվել ֆրանսիացի մասնագետների համար:
«Ֆրանսիային հայկական կոնյակը ներկայացնելով՝ մենք քաջ գիտակցում էինք, որ «կոնյակ» բառն օգտագործելը մեզ համար բարդ կլինի: Բայց ֆրանսիացիներն իրենք մեզ հետ զրույցում հայկական կոնյակը «կոնյակ» էին անվանում: Նրանցից ոմանք էլ նշում էին, որ հայկական կոնյակը որակի առումով գերազանցում է ֆրանսիականը», - նշել է Հարությունյանը:
Դեգուստացիայից հետո նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հյուրանոցներում գինի եւ կոնյակ վաճառելու մասին: Նպատակային լսարան կարող են դառնալ ԱՊՀ երկրներից մեկնած զբոսաշրջիկները (որտեղ հայկական կոնյակը ավանդաբար քաջ հայտնի է): Այդ իսկ պատճառով, ըստ Հարությունյանի, խոսքը կարող է լինել համեմատաբար մեծ ծավալների մասին:  «Սակայն այստեղ կարեւորը հայկական գինու եւ կոնյակի ճանաչվածությունը բարձրացնելն է: Իհարկե, վերջինս այդ դեպքում կվաճառվի որպես բրենդի», – նշել է նա:

Ряд отелей Франции будет продавать армянский коньяк. Об этом сообщил журналистам 5 ноября директор ГЗАО «Армянское агентство развития» Роберт Арутюнян. Договоренность об этом была достигнута 29 – 30 октября после выставок-дегустаций армянской виноградной продукции в Совете Европы в Страсбурге. На следующий день, 30 октября, дегустация была организована для французских профессиональных сомелье и специалистов тематических изданий по вину и коньяку.
«Представляя во Франции армянский коньяк, мы хорошо сознавали, что использовать слово «коньяк» для нас будет сложно. Но сами французы в беседах с нами называли армянский коньяк «коньяком». А некоторые из них отметили, что армянский коньяк превосходит по качеству некоторые французские», - отметил Арутюнян.
По результатам дегустации была достигнута предварительная договоренность о продаже вин и коньяка в отелях. Целевой аудиторией могут стать туристы из стран СНГ (где армянский коньяк по традиции хорошо известен). Поэтому, добавил Арутюнян, речь может идти о сравнительно небольших объемах. «Но главное здесь – повысить узнаваемость армянского вина и коньяка. Правда, последний в этом случае будет продаваться уже как бренди», – отметил он.