Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ապրիլի 7-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆին:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարար Նալբանդյանը ողջունել է Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի առաջին այցը Հայաստան` վստահություն հայտնելով, որ այն նոր լիցք կհաղորդի ֆրանկոֆոն ընտանիքին Հայաստանի մերձենալու գործընթացին:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆն ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ կազմակերպության հարաբերությունները նշանակալի զարգացում են ապրել 2008թ. ասոցացված անդամի կարգավիճակով Հայաստանի անդամակցությունից ի վեր:
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ Հայաստանում արդեն ավանդույթ է դարձել Ֆրանկոֆոնիայի օրերի անցկացումը, որն այս տարի համընկնում է ՖՄԿ 40-ամյա հոբելյանի հետ:
Կողմերը հանգամանալից զրուցել են Ֆրանկոֆոնիայի անդամ պետությունների միջեւ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային կապերի առավել սերտացմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ` կարեւորելով Հայաստանի Ազգային ժողովի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, Երեւանի քաղաքապետարանի եւ համալսարանների արդյունավետ համագործակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործընկեր կառույցների հետ:

April 7, RA Foreign Minister Edward Nalbandian met with Secretary General of La Francophone (International Organization of the Francophonie) Abdou Diouf, who is on an official visit in Armenia.
Nalbandian expressed confidence that Diouf’s first visit to the country will give new impetus to Armenia’s joining to La Francophone (OIF), RA Foreign Office Press Service informed NEWS.am.
Diouf stressed that the ties with Armenia have significantly developed since Armenia was granted OIF associate membership in 2008.
The officials expressed content that the celebration of La Francophone days became a tradition in Armenia. This year it coincides with the 40th anniversary of the organization.
Nalbandian and Diouf had an in-depth discussion on the intensification of steps towards the political, economic, cultural ties between OIF member states, attaching significance to the effective cooperation of RA National Assembly, local authorities, Yerevan City Hall and universities with partner structures of the organization.