Հայաստանի բնապահպանության նախարարի հրամանով ձեւավորված Արարատի եւ Արմավիրի մարզերում ձկնաբուծության համար ջրային ռեսուրսների օգտագործման հետ կապված խնդիրների ուսումնասիրման աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի, խորքային հորերի ժամկետանց ջրօգտագործման թույլտվությունների շուրջ ստեղծված իրավիճակը ուսումնասիրող աշխատանքային խմբի իրականացրած ստուգայցերին, ուսումնասիրություններին եւ գործնական քայլերի անցման նախապատրաստական փուլին հաջորդել են, ըստ նախօրոք հաստատված ժամանակացույցի, ապօրինի խորքային հորերի լուծարման եւ կոնսերվացման աշխատանքները:
Բնապահպանության նախարարությունը վերջին մեկ ամսում Արարատի եւ Արմավիրի մարզերում լուծարել է 515լ/վ գումարային ծախսով 12 խորքային հոր եւ կոնսերվացրել 280 լ/վ գումարային ծախսով 13 հորատանցք: Լուծարվել են «Մխչյան ֆիշ», «Ալեքս գրիգ», «Էմի ֆիշ», «Ռոյալ պարադիզ», «Ակվատեխ ավտոմատիկա» ընկերությունների եւ մի շարք այլ անհատ ձեռներեցների ձկնաբուծարաններում առկա ապօրինի խորքային հորերը:
ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը համատեղ աշխատանքներ է տարել նաեւ «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի հետ՝ Արարատյան հարթավայրում գտնվող եւ ընկերությանը պատկանող խորքային հորերի հետագա շահագործման նպատակահարմարությունը ճշտելու նպատակով:
Ըստ նախնական գնահատման, ՀՀ Արարատի եւ Արմավիրի մարզերում ընկերությանը պատկանող 20 խորքային հոր ենթակա է լուծարման եւ կոնսերվացման: «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ն այդ աշխատանքները իրականացնելու նպատակով 2014թ.-ի ծախսային ծրագրերի մասով նախատեսել է ֆինանսական հատկացումներ: ՀՀ Արարատի եւ Արմավիրի մարզերում շարունակվում է ապօրինի խորքային հորերի լուծարման գործընթացը:

За месяц в Араратской долине закрыли 25 артезианских скважин рыбоводов. 12 скважин были закрыты и 13 – законсервированы в результате работы комиссии по изучению  использования водных ресурсов в Араратской и Армавирской областях Армении. Комиссия создана приказом министра экологии Армении. Группа осуществила проверки на рыбные фермы и выявила незаконно пробуренные скважины.
В результате ликвидации незаконных скважин удалось добиться экономии в 795 литров воды в секунду. Закрытые скважины обслуживали хозяйства «Мхчян фиш», «Эми фиш», «Ройял парадиз», «Акватехавтоматика» и «Алекс Григ» (последняя принадлежит бизнесмену и депутату Самвелу Алексаняну).
Группа провела и консультации с ЗАО «Армводоканал», которая использует артезианские скважины с целью водоснабжения населения Араратской долины. По предварительной оценке, закрытию подлежат 20 скважин. «Армвоноканал» закроет их в 2014 году.  Процесс контроля скважин продолжается.
Отметим, целью работ Минэкологии называет борьбу с истощением подземных водных ресурсов Араратской долины: в последнее время уровень артезианской воды и дебит новых скважин значительно снизились.