Ս.թ. ապրիլի 7-ին Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպան Արա Հակոբյանը հանդիպել է Հնդկաստանի առեւտրի եւ արդյունաբերության նախարար Անանդ Շարմայի հետ, NEWS.am-ին տեղեկացրել են Հայաստանի ԱԳՆ մամլո ծառայությունից։
Դեսպան Հակոբյանն ընդգծել է հայ-հնդկական հարաբերություններին բնորոշ ջերմ եւ բարեկամական բնույթը, երկու ժողովուրդներին միավորող ընդհանուր արժեքների եւ ավանդույթների առկայությունը ու երկկողմ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը: Նա նաեւ կարեւորել է երկու երկրների միջեւ ակտիվ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Դեսպանը փաստել է, որ երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի ոլորտում առկա ներուժը բավարար չափով չի օգտագործվում: Այդ համատեքստում կողմերն անդրադարձել են առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարային ուղղություններին, մասնավորապես՝ քննարկելով երկկողմ առեւտրային ռեժիմի ազատականացման, գործարար շրջանակների պատվիրակությունների փոխայցելությունների իրականացման, փոխադարձ ներդրումների խրախուսման եւ համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման հետ կապված հարցեր:

7 апреля посол Армении в Индии Ара Акопян встретился с министром торговли и промышленности Индии Анандом Шармаем. Об этом Новости Армении — NEWS.am сообщила пресс-служба МИД Армении.
Посол Акопян подчеркнул теплый и дружественный характер армяно-индийских отношений, наличие объединяющих два народа общих ценностей и традиций, а также высокий уровень двусторонних политических отношений. Он подчеркнул также активное сотрудничество двух стран в рамках международных организаций.
Посол отметил, что не полностью используется имеющийся двусторонний потенциал в сфере торгово-экономических отношений. Стороны затронули перспективные направления развития торгово-экономических отношений, в частности, обсудив вопрос либерализации двустороннего торгового режима, возможность осуществления двусторонних визитов бизнес-делегаций, вопросы стимулирования взаимных инвестиций и создания совместных организаций.