ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղում 1992 թվականի ապրիլի 10-ին տեղի ունեցած դեպքերի, ինչպես նաեւ ԼՂՀ այլ տարածքներում ադրբեջանցիների կատարած հանցագործությունների կապակցությամբ հինգ քրեական գործեր են հարուցվել ԼՂՀ դատախազությունում` «ցեղասպանություն», «սպանություն», «ահաբեկչություն», «մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություններ» հոդվածներով:
Ըստ այդմ, քրեական գործերի հարուցման հիմքում նշվում է, որ 1992թ. ապրիլի 10-ին ժամը 7-ի սահմաններում նախկին Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի ղեկավարության կողմից, ազգային հողի վրա, ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղում բնակվող հայերի ֆիզիկական ոչնչացմանն ուղղված հանցավոր գործողություններ են ձեռնարկվել, որի հետևանքով առանձին դաժանությամբ սպանվել են 60 խաղաղ բնակիչներ, իսկ 70 խաղաղ բնակիչներ պատանդ են վերցվել:
Մեկ այլ քրեական գործում նշվում է, որ 1991թ. հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի միլիցիայի հատուկ նշանակության աշխատակիցները նախկին Առաջաձոր գյուղում բնակվող 3 ադրբեջանցիների գլխավորությամբ, անձնագրային ռեժիմի ստուգման պատրվակով, ներկայանալով Առաջաձոր գյուղ, ապօրինի ազատությունից զրկելով 3 հայերի, նրանց առևանգել տարել են Սրխավենդ գյուղ, ապա` Շուշի, հետո` Բաքու, ենթարկել են խոշտանգումների և դատարանի դատավճռով դատապարտվել 15 տարվա ազատազրկման, որը չի իրականացվել: Հետագայում նրանք փոխանակվել են ռազմագերիների հետ:
Բացի այդ, 1992թ. փետրվարից մինչև հուլիսի 6-ը Ադրբեջանի ղեկավարությունը ԼՂՀ նորաստեղծ պետության տապալման նպատակով սահմանամերձ գոտում զինված ադրբեջանական ահաբեկչական խմբավորումների հետ ազգային հողի վրա կազմակերպել է ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի տարածքում բնակվող հայերի ֆիզիկական ոչնչացմանն ուղղված հանցավոր գործողություններ, որի հետևանքով առանձին դաժանությամբ կյանքից զրկել են Մարտակերտում բնակվող 49, Սեյսուլան գյուղում բնակվող 10, Ջայնթաղ գյուղում բնակվող 8 հայ բնակիչների: 10 ադրբեջանցիներ որպես մեղադրյալ են ներգրավվել` ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն), նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը և հայտարարվել հետախուզում:

В связи с событиями, произошедшими 10 апреля 1992 года в селе Марага Мартакертского района Нагорно-Карабахской Республики (НКР), а также преступлениями, совершенными азербайджанцами в других районах НКР, прокуратура Нагорного Карабаха возбудила 5 уголовных дел по статьям «геноцид», «убийство», «терроризм», «преступления против человечества».
В основаниях для возбуждения уголовных дел отмечается, что 10 апреля 1992 года, около 7 часов утра, по указанию властей бывшего АзССР, террористические группировки в селе Марага Мартакертского района на национальной почве совершили преступные действия, направленные на физическое уничтожение армянского населения, в результате чего 60 мирных жителей были с особой жестокостью убиты, а еще 70 — взяты в заложники.
В другом уголовном деле отмечается, что 4 июля 1991 года сотрудники спецназа азербайджанской милиции во главе с тремя проживавшими в бывшем селе Арачадзор азербайджанцами под предлогом проверки паспортного режима вошли в Арачадзор, незаконно задержали троих армян, похитили их и перевезли сначала в село Срхавянд, затем в Шуши, а оттуда в Баку. Их подвергли пыткам и решением суда осудили на 15 лет лишения свободы. Последнее не было исполнено — в дальнейшем их обменяли на военнопленных.
Кроме того, с февраля месяца по 6 июля 1992 года с целью свержения новообразованного государства НКР руководство Азербайджана совместно с террористическими группировками организовало в приграничной зоне, на территории Мартакертского района, преступные действия, направленные на физическое уничтожение армянского населения, вследствие чего с особой жестокостью были убиты 49 мирных жителей Мартакерта, 10 жителей села Сейсулан, 8 жителей села Джайнтаг.
10 азербайджанцев обвиняются по статье 389 УК НКР (международный терроризм), мерой пресечения в их отношении был выбран арест, и они были объявлены в розыск.