Բարաք Օբամայի «քաղաքական մոգության» հատուկ ձեւը աշխատեց միայն իր համար. նրա կուսակցությանը եւ ամբողջ երկրին այն միայն վնասեց է, գրում է The Washington Post-ը:
Պարբերականը նշում է, որ Բարաք Օբաման տաղանդավոր քաղաքական գործիչ է, սակայն նրա գործողությունները վնաս են հասցրել ազգին եւ իր կուսակցությանը, եւ ընտրություներից հետո կազմակերպված մամուլի ասուլիսը ապացուցել է, որ Օբաման պատրաստ չէ ընդունել իր սխալները:
«Սեփական ուժերի նկատմամբ իր համոզվածությունը վերածվել է ժխտման. նա երեւակայում է, որ ընտրությունները զանգվածային հիստերիա են՝ ուղղված գործող առաջնորդի դեմ, այլ ոչ թե իր քաղաքականության եւ վարչակազմի նկատմամբ արձագանք», - գրում է WP-ն:
Պարբերականը նշում է, որ Բարաք Օբամայի դեպքում սեփական բարոյական սկզբունքներին հավատարմության ունակությանը փոխարինելու է եկել, հեղինակի խոսքով, ընդդիմության նկատմամբ «անվայել» քամահրանքը: Այս կամ առաջադրանքների իրականացման հետ կապված հպարտության զգացողությանը փոխարինելու է եկել այն համոզմունքը, որ ամերիկացիները «ոչ բավարար» չափով են երախտապարտ իրեն՝ իբրեւ թե վերջին 6 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ում տեղ գտած «իրական առաջընթացի» համար:
Ակնհայտ է, որ Օբաման «բնակչության այն երկու երրորդ մասին», ովքեր ընտրություններին չեն մասնակցել, համարում է իր նկատմամբ բարեհաճ տրամադրված լսարան: Պարբերականի լրագրողի կարծիքով, մտածողության այս ձեւը խորտակիչ է նախագահի կուսակցության համար:
Երեքշաբթի տեղի ունեած Սենատի միջանկյալ ընտրություններին Դեմոկտրական կուսակցությունը 1980թ.-ից ի վեր կրեց իր առաջին պարտությունը: Բացի այդ, Օբամայի նախագահության տարիներին դեմոկրատները ներկայացուցիչների պալատում զրկվել են 70 տեղից:

Особая форма  «политической магии» Барака Обамы сработала только для него самого: его партии и всей стране она лишь навредила, пишет The Washington Post.
Издание отмечает, что Барак Обама — одаренный политик, однако его действия принесли вред нации и его партии и пресс-конференция после выборов доказала, что Обама не готов признать свои ошибки.
«Его уверенность в собственных силах превратилась в отрицание: он вообразил, что выборы — это массовая истерия, направленная против действующего лидера, а не реакция на политику его администрации», — пишет WP.
Издание также отмечает, что в случае с Бараком Обамой на смену умения придерживаться собственных моральных принципов пришло «неподобающее», по словам автора, пренебрежение к оппозиции. На смену чувства гордости, связанного с выполнением тех или иных задач, пришла убежденность в том, что американцы «недостаточно» благодарны за «реальный прогресс», который якобы имел место в США в последние шесть лет, передает РИА Новости
WP отмечает, что Обама, очевидно, позиционирует «те две трети населения, что не приняли участия в выборах», как более благосклонную к нему аудиторию. По мнению журналиста издания, такой образ мышления губителен для партии президента.
Во вторник в результате промежуточных выборов в сенат Демократическая партия потерпела самое значительное поражение с 1980 года. Кроме того, за время пребывания Обамы во главе США демократы лишились около 70 мест в палате представителей.