Վրաստանի ներկայիս իրավիճակը ճգնաժամային անվանելը չափազանցություն կլինի, քանի որ իրավիճակը իշխանությունների վերահսկողության տակ է, եւ արդեն պաշտպանության նոր նախարար է նշանակվել: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 8-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը:
Նրա խոսքով՝ պաշտպանության նախկին նախարար Իրակլի Ալասանիայի եւ վերջինիս կողմնակիցների հրաժարականին շատերը քաղաքական ենթատեքստ են հաղորդում: «Քաղաքական կողմը պայմանավորված է «Վրացական երազանք» կոալիցիայի անդամ-կուսակցությունների, մասնավորապես Իրակլի Ալասանիայի եւ վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի միջեւ անհամաձայնությամբ», - նշել է Էրիկ Ալոյանցը: Ինքը՝ Ղարիբաշվիլին, հայտարարում է, որ սա պայմանավորված է սոսկ պաշտպանության նախարարությունում հայտնաբերված կոռուպցիոն երեւույթներով:
«Խորհրդարանում «Վրացական երազանք» կոալիցիան կարծես թե մեծամասնություն չի կազմում, քանի որ այն լքել են «Ազատ դեմոկրատները», սակայն միեւնույն ժամանակ, անկախ պատգամավորների թվաքանակի եւ նրանց աջակցության շնորհիվ, դեռեւս պահպանում է այպես կոչված մեծամասնությունը: Սակայն որոշ կասկածներ կան, որ հանրապետականները՝ ի դեմս խորհրդարանի նախագահ Դավիդ Ուսուպաշվիլիի, դուրս կգան կոալիցիայից: Եւ այդ ժամ, իրապես ճգնաժամ կառաջանա»,- ընդգծեց Ալիկ Էլոյանը: «Անհրաժեշտ է նաեւ հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ խորհրդարանում եւ նրա սահմաններից դուրս երկրի գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցությունը նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի ղեկավարած «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցությունն է: Եվ «Վրացական երազանքի» հետագա ճակատագիրը զգալի չափով կախված կլինի ընդդիմադիր ուժերի համագործակցությունից», - եզրափակեց փորձագետը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 4-5-ին իրենց պաշտոնները լքել են Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան, արտգործնախարար Մայա Փանջիկիձեն եւ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունից մի շարք նախարարներ. իր հերթին կուսակցությունը լքել է իշխող «Վրացական երազանք» կոալիցիան:

Назвать кризисом нынешнюю ситуацию в Грузии будет крайностью, поскольку ситуация под контролем властей, и уже назначен новый министр обороны. Об этом на пресс-конференции 8 ноября заявил эксперт по вопросам Грузии Алик Эроянц.
По его словам, отставкам бывшего министра обороны Грузии Ираклия Аласании и его соратников многие придают политический подтекст. «Политическая сторона заключается в несогласии между партиями-членами коалиции «Грузинская мечта», в частности, Ираклием Аласанией и премьер-министром Ираклием Гарибашвили», - отметил Алик Эроянц. Сам Гарибашвили, добавил он, заявляет, что это связано всего лишь с коррупционными явлениями, обнаруженными в Министерстве обороны.
«В парламенте коалиция «Грузинская мечта» как будто уже не составляет большинство, поскольку коалицию покинули «Свободные демократы», но в то же время, благодаря числу независимых депутатов и их поддержки, все еще сохраняет так называемое большинство. Однако есть некоторые сомнения, что республиканцы во главе со спикером парламента Давидом Усупашвили выйдут из коалиции.  И тогда на самом деле возникнет кризис», - подчеркнул Алик Эроянц. Он пояснил, что «Грузинская мечта» окажется в очень плохом состоянии. «Необходимо учитывать также, что главной оппозиционной силой в парламенте и за его пределами остается партия «Единое национальное движение», возглавляемая бывшим президентом Михаилом Саакашвили. От того, как смогут сотрудничать оппозиционные силы, будет в значительной степени зависеть дальнейшая судьба «Грузинской мечты», - заключил эксперт.
Напомним, что 4 -5 ноября свои посты покинули министр обороны Грузии Ираклий Аласания, министр иностранных дел Майя Панджикидзе и ряд министров от партии «Свободные демократы»: сама партия покинула правящую коалицию «Грузинская мечта».