Եվրամիությունը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները խստացնելու հավելյալ միջոցներ է ձեռնարկել, բայց դրանց իրավական ձեւակերպման համար անհրաժեշտ է ԵՄ խորհրդի որոշումը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ մեջբերելով ԵՄ դիվանագիտության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչին:
«Մեծ աշխատանք է կատարվել նախորդ ամիսներին՝ հնարավոր միջոցների նախապատրաստման համար, որոնք նախկինի պես արդիական են: Մի քանիսն արտացոլվել են ընդունված սահմանափակումներում: Սակայն ներկայիս փաստաթղթերի ամեն մի լրացման համար մեզ նոր օրենսդրական առաջարկ է հարկավոր Խորհրդից», - ասել է Կոսյանչիչը:
Արեւմտյան երկրները մարտ ամսից արդեն մի քանի անգամ պատժամիջոցներ են կիրառել ռուսաստանցի մի շարք քաղաքական գործիչների, գործարարների եւ ընկերությունների նկատմամբ եւ սպառնացել ընդլայնել սահմանափակող միջոցները: Վերջինը սեպտեմբերին ընդունված պատժամիջոցներն էին:

Евросоюз подготовил дополнительные меры для усиления санкций против России, но для их юридического оформления необходимо решение Совета ЕС, сообщают РИА Новости, цитируя официального представителя главы дипломатии ЕС Майю Косьянчич.
«Была проделана очень большая работа в предыдущие месяцы для подготовки возможных мер, которые по-прежнему актуальны. Некоторые из них уже были отражены в принятых ограничениях. Но для каждого добавления к нынешним документам нам нужно новое законодательное предложение от Совета», - сказала Косьянчич.
Западные страны с марта уже несколько раз вводили санкции в отношении ряда российских политиков, бизнесменов и компаний и угрожали расширить ограничительные меры. Последним случаем применения подобной практики стали сентябрьские санкции.