Նիգերիայի նախագահը մտադիր է երկարաձգել իր պաշտոնավարումը: 56-ամյա Գուդլակ Ջոնաթանը հայտարարել է իշխող Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության կողմից նախագահի թեկնածու առաջադրվելու իր որոշման մասին: Ընտրությունները նախատեսված են 2015-ի փետրվարին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով նախագահի խոսքը Աբուջայում կայացած բազմահազարանոց հանրահավաքի ժամանակ:
Ջոնաթանը Նիգերիան գլխավորում է 2010-ի մայիսից՝ երկրի այն ժամանակվա նախագահ Ումարու Յար’Ադուայի մահից հետո: 2011-ին նա հաղթել է ընտրություններում եւ 4 տարով գլխավորել երկիրը:
Նիգերիան դաշնային հանրապետություն է՝ նախագահական կառավարմամբ: Երկրի գլուխը նախագահն է, որը նաեւ Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարն է: Նախագահն ընտրվում է համընդհանուր քվեարկությամբ, 4 տարով եւ կարող է մեկ անգամ վերընտրվել:

Президент Нигерии намерен продлить свое пребывание на посту президента страны. 56-летний Гудлак Джонатан объявил о решении выдвинуть свою кандидатуру от имени правящей Народно-демократической партии (НДП) на предстоящих выборах главы государства, которые пройдут в феврале 2015 года, передает ТАСС, цитируя президента, заявившего об этом на многотысячном митинге в Абудже.
Как напоминает агентство, Джонатан возглавил Нигерию в мае 2010 года после кончины президента Умару Яр'Адуа. В 2011 году он победил на выборах и получил четырехлетний мандат.
Нигерия - федеративная республика с президентской формой правления. Глава государства - президент, является главнокомандующим вооруженными силами. Он избирается всеобщим прямым и тайным голосованием сроком на четыре года и может быть переизбран еще на один срок.