Իսպանիայի խորհրդարանը (ստորին պալատը) գրեթե միաձայն կողմ է քվեարկել բանաձեւին, որը երկրի կառավարությանը կոչ է անեւմ ճանաչել Պաղեստինի անկախությունը, փոխանցում է «Ռոսբալտը»:
Աղբյուրը նշում է, որ փաստաթուղթը խորհրդանշական նշանակություն ունի. այն օրենսդրական հետեւանքներ չունի եւ դրանում ոչ մի ժամկետ նշված չէ: Փաստաթղթում Պաղեստինը ճանաչելու վերաբերյալ կոչ է պարունակվում՝ ուղղված Իսպանիայի կառավարությանը: Ասվում է, որ «հիմնախնդիրը լուծելու միակ հնարավորությունը երկու պետությունների՝ Իսրայելի եւ Պաղեստինի գոյությունն է».:
Բանաձեւի նախաձեռնողը Իսպանիայի ընդդիմադիր Սոցիալիստական աշխատավորական կուսակցությունն է:
Հիշեցնենք, օրերս հաղորդվել էր, որ Իսպանիան կարող է ճանաչել Պաղեստինը ՝ չսպասելով Իսրայելի հետ նախնական համաձայնությանը:

Испанский парламент (нижняя палата) почти единогласно проголосовал за резолюцию, призывающую правительство страны признать независимость Палестины, передает Росбалт.
Источник уточняет, что документ носит символическое значение - он не имеет законодательных последствий и в нем не значится никаких сроков. В документе, где содержится призыв к правительству Испании о признании Палестины, говорится, что «единственная возможность решения конфликта - это сосуществование двух государств, Израиля и Палестины».
Инициатором внесения резолюции стала оппозиционная Испанская социалистическая рабочая партия.
Напомним, на днях сообщалось, что Испания может признать Палестину в качестве государства, не дожидаясь предварительного соглашения с Израилем.