Մարդու իրավունքների հարցերով իրավաբան Ամալ Քլունին՝ Ջորջ Քլունիի կինը, գարնանը ծրագրում է դասախոսություններ կարդալ Նյու Յորքոի Կոլումբիայի համալսարանում, հաղորդում է The Telegraph-ը:
Լիբանանյան ծագումով իրավաբանը մշտապես ապրում է Լոնդոնում, բայց նոր աշխատանքը պատիվ է համարում, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Քլունին հայտնի դարձավ՝ ամուսնանալով հոլիվուդյան դերասանի հետ: Սակայն մինչ այդ էլ նա լուրջ կարիերա է արել որպես մարդու իրավունքների հարցերով իրավաբան: Եղել է Քոֆի Անանի խորհրդականը, երբ վերջինս Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնացն էր: Նաեւ ներկայացրել է WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի շահերը արտահանձնման գործում, Եվրադատարանում պաշտպանել Հայաստանի շահերը «Շվեյցարիան ընդդեմ Փերինչեքի» գործով:

Юрист по правам человека, жена актера Джорджа Клуни, Амаль Клуни, весной прочитает курс лекций в Колумбийском университете Нью-Йорка, сообщила в субботу газета The Telegraph.
Правозащитница ливанского происхождения постоянно живет в Лондоне, но воспринимает новую работу как честь для себя, передает «Интерфакс»
Клуни привлекла внимание широкой общественности после того, как вышла замуж за известного голливудского актера. Однако до этого она сделала серьезную карьеру юриста по правам человека. В частности, она была советницей Кофи Аннана, когда тот работал спецсоветником ООН по Сирии. Также она представляла интересы основателя сайта WikiLeaks Джулиана Ассанжа по делу о его экстрадиции.
Сейчас Клуни занимается вызволением журналиста телеканала «Аль-Джазира» Мохаммеда Фами, который в прошлом году был помещен под арест из-за обвинений в распространении ложной информации с целью помочь террористической организации.