Microsoft կորպորացիան Windows ընտանիքի օպերացիոն համակարգերում, այդ թվում՝ Windows 10-ում խոցելիությունը վերացնելու համար շտապ թարմացում է թողարկել: Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով, սխալը ծայրահեղ կարգավիճակ է ստացել:
Ըստ The Daily Dot-ի, չարագործները, որոնք կօգտվեն այս խոցելիությունից, կարող են ամբողջությամբ վերահսկել հարձակման ենթարկված համակարգը: Նրանք կկարողանան ծրագրեր ներբեռնել եւ ջնջել, տվյալներ խմբագրել եւ հեռացնել եւ այլն:
RG-ի փոխանցմամբ, Microsoft-ում նշել են, որ խոցելիության մասին տեղեկատվությունը բաց է, սակայն սխալի հետեւանքով օգտատերերի համակարգերի դեմ հարձակումների մասին տեղեկություններ չկան:

Корпорация Microsoft выпустила срочное обновление для уязвимости в операционных системах семейства Windows, включая новейшую Windows 10. Ошибка, по словам представителей компании, имеет статус критической.
Как пишет The Daily Dot, злоумышленники, которые воспользуются данной уязвимостью, смогут получить полный контроль над атакованной системой. Им будут доступны возможности установки и удаления программ, просмотра, редактирования и удаления данных, а также создания новых учетных записей с неограниченными правами доступа, передает RG.
В Microsoft отмечают, что информация об уязвимости была опубликована в открытом доступе, однако нет никаких данных о совершенных в отношении пользователей атаках с использованием данной ошибки.