Հոգեբանների հավաստմամբ, մարդիկ իրենց արտաքինն ավելի լավ են գնահատում, քան իրականում կա: Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելսի համալսարանի գիտնականները հետազոտություն են անցկացրել, որոնց արդյունքների համաձայն, մարդիկ 7%-ով ավելի վատ տեսք ունեն, քան իրենք են կարծում:
Ըստ Informing-ի, մասնագետները 130 ուսանողի խնդրել են իրենց 10-ական լուսանկար դասավորել՝ սկսելով իրականում իրենց ամենանման նկարից: Այնուհետեւ տեսագրել են մարդուն ու եւս երկու լուսանկար արել:
Դրանից հետո անծանոթ մարդկանց խնդրել են տեսած լուսանկարները համեմատել մարդու իրական արտաքինի հետ: Արդյունքում լուսանկարների հերթականությունը տարբեր է ստացվել:
Այս փորձը նաեւ բացատրում է, թե ինչու մենք չենք ճանաչում մեր ձայնագրված ձայնը: Իսկ հայելու մեջ դիտելով սեփական արտացոլանքը՝ մարդը հակված է իդեալականացնել իրեն, ընդ որում, անծանոթներին նրա արտաքինը կարող է այնքան էլ գրավիչ չթվալ:

По словам психологов, люди оценивают свою внешность лучше, чем она есть на самом деле. Ученые из Университета Нового Южного Уэльса (UNSW) в Австралии провели исследование, результаты которого показали, что человек на 7% процентов выглядит хуже, чем думает.
Для выявления этого факта, специалисты попросили 130 студентов разместить по 10 своих снимков в порядке убывания, начиная с самого похожего на себя в реальной жизни, передает Informing
После этого было сделано видео человека и еще пара снимков. Далее незнакомым людям необходимо было сопоставить увиденные фотографии с внешностью человека в реальности. В результате последовательность из 10-и снимков оказалась совсем другой.
Оказалось, что посторонние люди видели человека совершенно не так, как он сам себя.
Этот же эксперимент поясняет, почему мы не узнаем свой голос на аудиозаписи. Просто мы привыкли его слышать эхом в своей голове, и его реальный тон нам кажется не правильным.
Глядя на отражение в зеркале, человек также склонен себя идеализировать, при том, что посторонним его внешность может казаться не такой уж привлекательной.