Ավստրալական գիտնականների տվյալներվ, կյանքից բավարարության մակարդակը կտրուկ նվազում է 15-20 տարեկանում, հետո 20-35 տարեկանում նկատվում է աստիճանական անկում: 35-50 տարեկանում ամենաքիչն են գոհ իրենց կյանքից: Այդ ժամանակահատվածում երջանկության մակարդակը կայուն ցածր է, եւ միայն դրանից հետո այն սկսում է բարձրանալ, հաղորդում է MedDaily-ն՝ վկայակոչելով The Financial Express-ը:
Հետազոտողները նաեւ ցանկացել են հասկանալ, թե ինչն է մարդկանց երջանիկ դարձնում: Նրանք ուսումնասիրել են մարդու կյանքի առանցքային փուլերը, ինչպիսիք են ծնողների տնից հեռանալը,զուգընկերոջ հետ համատեղ կյանքը, ծննդաբերությունը, զուգընկերոջից բաժանումը, թոշակի անցնելը եւ այլն:
Զուգընկերոջ հետ նոր կյանքը եւ երեխայի ծնունդը կտրուկ բարձրացնում են երջանկության զգացումը: Մասնագետները նշել են, որ թոշակի անցնելուց հետո տղամարդկանց մոտ կյանքից բավականություն ստանալու աստիճանը չի փոխվում, իսկ կանանց մոտ, թեեւ աննշան, բայց բարձրանում է:

According to Australian researchers, the level of people’s satisfaction with life sharply decreases between the ages of 15 and 20, a gradual decline is observed between 20 and 35, the people are least satisfied with their lives between the ages of 35 and 50, and solely after that the level of happiness starts to rise, MedDaily reported citing The Financial Express.
The researchers wanted to find out what makes people happy, thus they looked into the key stages of human life.
Accordingly, a new life with a partner and the birth of a child sharply increase people’s happiness.
Experts have noted, however, that after retirement, the degree of satisfaction with life does not change among men, whereas this degree increases to some extent among women.