2015 թվականը բուռն տարի էր Հայաստանի համար, որը նշանավորվեց Ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցով, Ցեղասպանությունը ճանաչեցին շատ երկրներ: Եզակի երեւույթ էր Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Նորին Սրբություն Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի մատուցած պատարագը նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով, ԼՂՀ խնդրի կարգավորման հարցում առաջընթաց չեղավ, անգամ լուծման մոտավոր ժամկետներ չուրվագծվեցին. միաժամանակ, զոհեր եղան թե′ սահմանին կանգնած զինվորների, թե′ սահմանամերձ գոտու խաղաղ բնակիչներ շրջանում:
Անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին, մասնավորապես, ԲՀԿ-ի շուրջ տեղի ունեցած իրադարձություններին, որը 015-ի փետրվարին իշխանափոխություն էր խոստանում, սակայն իշխանությունների ճնշման ներքո այդ ուժի առաջնորդը լքեց քաղաքական ասպարեզը, Բաղդասարյանը նշեց. «Ես կցանկանամ, որ կուսակցությունները լինեն այնպիսի գաղափարական հենքի վրա, որ տրոհումներ չլինեն: «Ժառանգություն» խմբակցությունում մարդ չմնաց, ՀԱԿ-ում էլ չմնաց, ընդդիմության դաշտում կայացման խնդիր ունենք, եւ պետք է հետեւողական լինի ընդդիմությունը: Ոչ թե միայն հայհոյի, տառապի իշխանամոլությամբ, այլ պետք է իր խնդիրները ճիշտ ձեւակերպի»:
Անդրադառնալով դեկտեմբերին կայացած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին եւ «այո»-ի հաղթանակին, ինչպես նաեւ նրան, թե որքանով դա դրականորեն կանդրադառնա բնակչության կյանքի վրա, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը հորդորեց այդ մասին խոսել ապագայում: «Այդ հարցի մասին ապագայում կխոսենք, այն ապագայի խնդիրները կարգավորելու համար է, սա ես մեծ ձեռքբերում եմ համարում: Սա հասկանում են նաեւ այն գործընկերները, ովքեր ընդդիմանում են ու փորձում են նման միջոցառումներին դեմ գնալով` իրենց դեմքը պահպանել»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է քաղաքացիների բարեկեցության խնդրին, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը հաջողություն է համարում եղած իրավիճակի պահպանումը. «Նման գլոբալ իրավիճակում, տարածաշրջանային տնտեսական իրավիճակի պայմաններում Հայաստանը կարողացավ իր կայունությունը ապահովել»,-ամփոփեց մեր զրուցակիցը:

2015-ый оказался для Армении бурным. В 100-летнюю годовщину Геноцида армян его признали многие страны. Уникальным явлением стала литургия в соборе Святого Петра в Ватикане Папы Римского  Франциска, посвященная 100-летию Геноцида армян. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am глава парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян. По его словам, нет прогресса по Карабаху, даже не были очерчены приблизительные сроки разрешения конфликта. Одновременно имело место больше жертв среди военных и мирных жителей.
Отвечая на вопрос о событиях во внутриполитической жизни, в частности о ситуации вокруг партии «Процветающая Армения», обещавшей в начале года смену власти, но под давлением властей   покинувшей арену борьбы и переживающей распад, Багдасарян сказал:  «Я хотел бы, чтобы партии создавались на такой идеологической основе, чтобы распадов не было. Во фракции «Наследие» никого не осталось, в Армянском национальном конгрессе тоже. В оппозиционном лагере у нас есть проблема становления, и оппозиция должна быть последовательной. Не только ругать, страдать стремлением к власти, но и правильно формулировать свои задачи». Касаясь прошедшего в декабре конституционного референдума и его положительного исхода, а также того, насколько это может положительно отразиться на жизни населения, глава парламентской фракции правящей партии обтекаемо предложил смотреть в будущее:        «Это вопрос на годы вперёд. Это понимают и те наши коллеги, кто  противодействует и пытается, идя против таких процессов, сохранить свое лицо». Относительно же непосредственного уровня жизни в стране Ваграм Багдасарян главным достижением назвал то, что удалось не допустить ухудшения ситуации.