Բաքվում ԱՄՆ նախկին դեսպան, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան հիշել է Սպիտակ տան հնգամյա վաղեմության «վրիպումների» մասին:
« 2010 թ. Վաշինգթոնում միջուկային անվտանգության թեմայով գագաթնաժողովին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին չհրավիրելը Սպիտակ տան անփույթ աշխատանքի հետեւանքն էր»,- հայտնել է Բրայզան, փոխանցում է haqqin.az –ը՝ վկայակոչելով «Կովկասի լրաբերը»:
«Կարող եմ ասել, որ ԱՄՆ –ն մեծ սխալ է գործել, 2010 թ. նախագահ Իլհամ Ալիեւին չհրավիրելով միջուկային անվտանգության հարցերով Բարաք Օբամայի կազմակերպած առաջին գագաթնաժողովին, չնայած Հայաստանի ու Վրաստանի նախագահները հրավիրված էին: Այդ դիվանագիտական վրիպակը Սպիտակ տան անփույթ աշխատանքի հետեւանքն էր»,- ճշգրտել է նա:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին հրավիրել է մասնակցելու Վաշինգթոնում կայանալիք միջուկային անվտանգության թեմայով չորրորդ գագաթնաժողովին: Այս մասին նախօրեին իր Twitter –յան միկրոբլոգում գրել էր Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը:

Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group former Co-Chair of the US, former US Ambassador to Azerbaijan, and former US Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Matthew Bryza, pointed to the five-year-old “mistake” by the US administration.
The fact that President of Azerbaijan Ilham Aliyev had not been invited to the Nuclear Security Summit in Washington in 2010 was due to sloppy work by the White House, Bryza stated, Haqqin.az news agency of Azerbaijan reported citing Vestnik Kavkaza, a daily news website covering the Caucasus region.
“I can say that the US made a big mistake when they didn’t invite President Ilham Aliyev to the first summit of nuclear security in 2010, despite the fact that the Presidents of Armenia and Georgia were invited,” he said. “This diplomatic mistake was the result of careless work of the White House.”
Deputy head of the Presidential Administration of Azerbaijan, Head of Foreign Relations Department Novruz Mammadov,  had tweeted that US President Barack Obama had invited Aliyev to the fourth summit on nuclear security in Washington D.C.