Բաքվում ԱՄՆ նախկին դեսպան, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան հիշել է Սպիտակ տան հնգամյա վաղեմության «վրիպումների» մասին:
« 2010 թ. Վաշինգթոնում միջուկային անվտանգության թեմայով գագաթնաժողովին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին չհրավիրելը Սպիտակ տան անփույթ աշխատանքի հետեւանքն էր»,- հայտնել է Բրայզան, փոխանցում է haqqin.az –ը՝ վկայակոչելով «Կովկասի լրաբերը»:
«Կարող եմ ասել, որ ԱՄՆ –ն մեծ սխալ է գործել, 2010 թ. նախագահ Իլհամ Ալիեւին չհրավիրելով միջուկային անվտանգության հարցերով Բարաք Օբամայի կազմակերպած առաջին գագաթնաժողովին, չնայած Հայաստանի ու Վրաստանի նախագահները հրավիրված էին: Այդ դիվանագիտական վրիպակը Սպիտակ տան անփույթ աշխատանքի հետեւանքն էր»,- ճշգրտել է նա:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին հրավիրել է մասնակցելու Վաշինգթոնում կայանալիք միջուկային անվտանգության թեմայով չորրորդ գագաթնաժողովին: Այս մասին նախօրեին իր Twitter –յան միկրոբլոգում գրել էր Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը:

Бывший посол США в Баку, бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза вспомнил о «промахах» Белого дома пятилетней давности.
«Тот факт, что президент Азербайджана Ильхам Алиев не был приглашен на саммит по ядерной безопасности в Вашингтоне в 2010 году, был вызван небрежной работой Белого дома», - заявил Брайза, сообщает haqqin.az со ссылкой на «Вестника Кавказа».
«Могу сказать, что США сделали большую ошибку, не пригласив президента Ильхама Алиева на первый саммит Барака Обамы по ядерной безопасности в 2010 году, хотя президенты Армении и Грузии были приглашены. Этот дипломатический промах был результатом небрежной работы Белого дома», - уточнил он.
Президент США Барак Обама пригласил президента Азербайджана Ильхама Алиева принять участие в четвертом саммите по ядерной безопасности в Вашингтоне. Об этом накануне в своем микроблоге в Twitter написал заместитель руководителя администрации президента Азербайджана, заведующий отделом по внешним связям Новруз Мамедов.