2015թ.-ին ՎԶԵԲ-ը ռեկորդային ծավալի ծրագրեր է ֆինանսավորել Հայաստանում` ցուցաբերելով ուժեղ աջակցություն երկրի տնտեսությանը բարդ տնտեսական միջավայրում, որի վրա բացասաբար է ազդել տարածաշրջանային ճգնաժամը:
ՎԶԵԲ-ը ֆինանսավորել է 14 ծրագիր, եւ այս տարվա ընդհանուր ներդրումները կազմում են 140 մլն ԱՄՆ դոլար՝ Հայաստանում Բանկի գործունեության 24 տարիների ընթացքում աննախադեպ մակարդակ, որը հստակ վկայում է թե՛ երկրում ներդրումային հնարավորությունների եւ թե՛ ՎԶԵԲ-ի ֆինանսավորման բարձր պահանջարկի մասին:
ՎԶԵԲ-ի ներդրումային գործունեությունը ամենաուժեղն էր ֆինանսական հաստատությունների, տրանսպորտի, համայնքային ենթակառուցվածքների, արդյունաբերության, առեւտրի եւ ագրոբիզնեսի ոլորտներում: ՎԶԵԲ-ն ունեցել է եւս մեկ ուշագրավ տարի բանկերի հետ համագործակցության ոլորտում՝ առեւտրի ֆինանսավորում տրամադրելով Հայաստանի կորպորատիվ հատվածին: Իր ռազմավարությանը համահունչ, ՎԶԵԲ-ն աջակցել է տեղական բանկային ոլորտին՝ բարձրացնելով տեղական արժույթով ֆինանսավորման մակարդակը եւ օգնելով կապիտալի շուկաների հետագա զարգացմանը, աջակցել է նաեւ ոլորտի կանսոլիդացիային: Բացի այդ, ՎԶԵԲ-ը մասնակցել է Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանի շրջադարձային միջազգային սինդիկատացմանը, որը կապահովի զգալի նոր ռեսուրսներ Հայաստանում հետագա ներդրումների համար:
Առեւտրի ֆինանսավորման ոլորտում Հայաստանը դարձել է ՎԶԵԲ-ի՝ Առեւտրի խթանման ծրագրից առավել ակտիվ օգտվողը՝ ստանալով ընդհանուր առմամբ 48 մլն ԱՄՆ դոլարի աջակցություն տեղական բիզնեսների համար: Կենտրոնանալով հանրային ռեսուրսների էկոլոգիապես մաքուր եւ կոմերցիոն եղանակով տրամադրման վրա՝ ՎԶԵԲ-ը ստորագրել է երկու մունիցիպալ ծրագիր Երեւանի քաղաքապետարանի եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ: Երեւանի կոշտ թափոնների ծրագիրը ներառում է դրամաշնորհային աջակցություն Եվրոպական միության կողմից, իսկ Երեւանի քաղաքային լուսավորության ծրագիրը ստացել է E5P հիմնադրամի առաջին դրամաշնորհը Հայաստանում:
Մեկնաբանելով ներդրումների ռեկորդային մակարդակը, ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսն ասել է. «Հայաստանի համար ավելի շատ ֆինանսական ռեսուրսներ ներգրավելու՝ ՎԶԵԲ-ի ունակությունը վկայում է մեր հաճախորդների բանկայնության եւ Հայաստանում ընդհանուր ներդրումային միջավայրի մասին: Դժվարին արտաքին միջավայրում մենք հետեւողականորեն կենտրոնանում ենք ռեսուրսների հատկացման նորարարական եւ ռազմավարական եղանակների վրա, որոնք հավելյալ արժեք ունեն մեր ներդրումային գործընկերների եւ բարձր որակի բիզնեսների համար: ՎԶԵԲ-ը հետեւողականորեն ապացուցել է իր՝ կայուն գործընկեր լինելը»:
2015թ.-ին ՎԶԵԲ-ը նաեւ հրատարակել է Հայաստանի գծով նոր՝ քառամյա ռազմավարություն, որը նպատակ ունի բարձրացնել մասնավոր հատվածի մրցունակությունը, զարգացնել կապիտալի շուկաները եւ տեղական արժույթով ֆինանսավորումը, շարունակել զարգացնել ենթակառուցվածքները եւ առեւտրականացնել հանրային ծառայությունների տրամադրումը:
«Թեեւ 2016թ.-ը, ամենայն հավանականությամբ, դժվար տարի է լինելու, ես մի շարք նոր հնարավորություններ եմ տեսնում Հայաստանում մեր հաճախորդների բազայի մեծացման առումով, իսկ մի քանի գործարքների հեռանկարներ արդեն իսկ հասունացման փուլում են: Ընդհանուր առմամբ, ես լավատես եմ, հատկապես կապիտալի շուկայի զարգացման եւ մասնավոր կապիտալում ներդրումային գործունեության ընդլայնման առումով: Միեւնույն ժամանակ մենք շատ գոհ ենք մեր գործընկերների, այդ թվում կորպորատիվ հաճախորդների, պետական մարմինների եւ դոնորների աշխատանքից. նրանք բոլորը օգնեցին 2015թ. արդյունավետ տարի դարձնել», - շարունակել է պարոն Դեյվիսը:
1992թ. Հայաստանի Հանրապետությունում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր ՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի քան 1.13 մլրդ ԱՄՆ դոլար 148 ծրագրերում երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքների եւ էներգետիկայի ոլորտներում, ընդ որում այդ ներդրումների 88 տոկոսն արվել է մասնավոր հատվածում:

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) financed a record volume of projects in Armenia in 2015, providing strong support to the country’s economy in a challenging economic environment that was affected by the regional crisis.
The EBRD financed 14 projects with total investments reaching US$ 140 million for the year, unprecedented level in the 24 years that the Bank has worked in Armenia, and a clear indication of both the investment opportunities in the country and strong demand for EBRD funding.
The investment activities of the EBRD were strongest in the areas of financial institutions, transport, municipal infrastructure, industry, commerce and agribusiness. The EBRD also had another notable year of working with banks to provide trade finance to the Armenian corporate sector. In line with its strategy, the EBRD assisted its clients by increasing the level of local currency financing, helping to further develop capital markets, and supported consolidation of the banking system. In addition, the EBRD participated in a landmark international syndication for Zvartnots International Airport which will provide significant new resources for further investment in Armenia.
In trade finance, Armenia became an active user of the EBRD’s Trade Facilitation Programme, with a total of US$ 48 million in support of local businesses. Focusing on environmentally friendly, commercial provision of public resources, the EBRD signed two municipal projects with the City of Yerevan and the government of Armenia. The Yerevan solid waste project included grant support from the European Union and Yerevan street lighting won the first E5P Fund grant in Armenia.
Commenting on the record level of investments, EBRD Head of the Yerevan Office, Mark Davis, said: “The EBRD’s ability to attract increasing financial resources to Armenia is testament to the bankability of our clients and the overall investment climate in Armenia. In a challenging external environment we have consistently focused on allocating resources in ways that are innovative, strategic and add value to investment partners and high quality businesses. The EBRD has consistently proved to be a steady partner.”
In 2015, the EBRD also published a new four-year strategy for Armenia that aims to enhance private sector competitiveness; develop capital markets and local currency financing; further develop infrastructure; and commercialize the provision of public services.
“While 2016 is likely to be a challenging year, I see a number of new opportunities in Armenia to add to our client base, and several deal prospects are already maturing. Overall I am optimistic, especially about capital market development and the emergence of more private equity investment activity. Meanwhile, we are delighted with the execution of our deal counterparties, including corporate clients, government authorities, and donors, all of whom have helped make 2015 such a productive year,” continued Davis.
Since the start of its operations in Armenia in 1992, the EBRD has invested over $1.13 billion in 148 projects in the country’s financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with 88 percent of these investments being in the private sector.