Պոտենցիալ ներդրողները մտադիր են Հայաստանում 800 մլն դոլարի ներդրում կատարել: Այդ մասին այսօր՝ հուլիսի 15-ին, լրագրողներին ասել է էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ նման մտադրություն են հայտնել նաեւ արտասահմանյան, այդ թվում՝ Չինաստանի, ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ երկրների ընկերությունները։ Նոր ներդրումներ են ակնկալվում Ամուլսարի ոսկու արդյունահանման հանքավայրում, այլ ծրագրեր կան հանքարդյունաբերության մեջ։ Նոր ներդրողների հոսք է սպասվում Հայաստանի տնտեսական ազատ գոտիներում:
Էկոնոմիկայի նախարարությունն իր գնահատականները կազմում է այդ ընկերությունների ներդրումային պարտավորությունների հիման վրա, որոնց համաձայն՝ նրանք պատրաստվում են դառնալ տնտեսական ազատ գոտու ռեզիդենտ եւ հարկային արտոնություններ ստանալ: Այդ պարտավորությունները կատարելու ընթացքում արտոնությունները կարող են չեղարկվել: «Մենք պլանավորում ենք ընդլայնել մեր ներկայությունը Սիլիկոնային հովտում, եւ հակառակը՝ ներդրողների ներգրավել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտ, այդ թվում նաեւ՝ ԱՄՆ հայկական համայնքի ներդրողների: Մեր վերջին հանդիպումը Լոս Անջելեսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ նման ակտիվության հույս է ներշնչում»,- ասել է Մինասյանը:

Some international companies, including Chinese, American, and European companies expressed an intention to invest US $ 800 million in Armenia, said the Minister of Economy Artsvik Minasyan, today , on July 15.
New investments are expected to be made in Amulsar gold min. There are also other projects in the mining sector . A new wave of investors is expected in free economic zones of Armenia.
The Ministry of Economy makes his estimates based on the investment commitments of those companies, according to which they are going to become the resident of free economic zone and receive tax benefits. In case they disregard the duties, their benefits will be revoked. "We plan to expand our work in the Silicon Valley, and vice versa, to attract high-tech investors, including the American Armenian investors. Our last meeting with the representatives of the Armenian community in Los Angeles makes us believe, that such an activity will be possible to realize, "he said.