Պոտենցիալ ներդրողները մտադիր են Հայաստանում 800 մլն դոլարի ներդրում կատարել: Այդ մասին այսօր՝ հուլիսի 15-ին, լրագրողներին ասել է էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ նման մտադրություն են հայտնել նաեւ արտասահմանյան, այդ թվում՝ Չինաստանի, ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ երկրների ընկերությունները։ Նոր ներդրումներ են ակնկալվում Ամուլսարի ոսկու արդյունահանման հանքավայրում, այլ ծրագրեր կան հանքարդյունաբերության մեջ։ Նոր ներդրողների հոսք է սպասվում Հայաստանի տնտեսական ազատ գոտիներում:
Էկոնոմիկայի նախարարությունն իր գնահատականները կազմում է այդ ընկերությունների ներդրումային պարտավորությունների հիման վրա, որոնց համաձայն՝ նրանք պատրաստվում են դառնալ տնտեսական ազատ գոտու ռեզիդենտ եւ հարկային արտոնություններ ստանալ: Այդ պարտավորությունները կատարելու ընթացքում արտոնությունները կարող են չեղարկվել: «Մենք պլանավորում ենք ընդլայնել մեր ներկայությունը Սիլիկոնային հովտում, եւ հակառակը՝ ներդրողների ներգրավել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտ, այդ թվում նաեւ՝ ԱՄՆ հայկական համայնքի ներդրողների: Մեր վերջին հանդիպումը Լոս Անջելեսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ նման ակտիվության հույս է ներշնչում»,- ասել է Մինասյանը:

Потенциальные инвесторы намерены вложить в Армению $800 млн. Об этом заявил журналистам 15 июля министр экономики Армении Арцвик Минасян.
По его словам, подобные намерения высказали и зарубежные компании – в том числе из Китая, США и ЕС. Ожидаются новые инвестиции в Амулсарское золоторудное месторождение, другие проекты горнодобывающей промышленности, приток новых инвесторов в свободные экономические зоны Армении.
Свою оценку Минэкономики строит и на основе инвестиционных обязательств этих компаний, по которым  они собираются стать резидентами СЭЗ и получить налоговые льготы. «При невыполнении этих обязательств льготы могут быть и отменены. «Мы планируем и расширить своё присутствие в Силиконовой долине, и наоборот – привлечь инвесторов в высокие технологии, в том числе инвесторов из   армянской общины США. Наша последняя встреча с представителями  армянской общины Лос-Анджелеса внушает надежды на такую активность», - отметил Минасян.