Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրիմը հայտնել է երկրում ռազմական հեղաշրջման փորձի հետ կապված մահապատիժ մտցնելու հնարավորության մասին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Մեզ մոտ մահապատիժը չեղյալ է համարվել: Սակայն անհրաժեշտ փոփոխություններ կարող են արվել` կանխարգելելու այն, ինչ այսօր տեղի ունեցավ: Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը խորհրդարանում կուսակցությունների հետ կքննարկի այդ հարցը», — լրագրողներին հայտնել է Յըլդըրիմը:
Ուրբաթ ուշ երեկոյան Թուրքիայի ղեկավարությունը հայտնել է երկրում ռազմական հեղաշրջման փորձի մասին: Թայյիփ Էրդողանը տեղի ունեցողը զինվորականների մի փոքր խմբի ապստամբության փորձ է կոչել եւ երկրի բնակիչներին կոչ է արել դուրս գալ փողոցներ, իսկ վարչապետ Բինալի Յըլդըրիմը հեղաշրջումը ահաբեկչական գործողություն է կոչել` ընդգծելով, որ Թուրքիայի կառավարությունը շարունակում է աշխատել:

Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил о возможности введения в стране смертной казни в связи с попыткой военного переворота, передает РИА Новости
«Смертная у нас отменена. Однако необходимые изменения, чтобы предотвратить то, что случилось сегодня, могут быть сделаны. Конституционный совет Турции совместно с партиями обсудит этот вопрос в парламенте», — заявил Йылдырым журналистам.
В пятницу поздно вечером руководство Турции объявило о попытке военного переворота в стране. Президент Тайип Эрдоган назвал происходящие события попыткой мятежа небольшой группы военных и призвал граждан страны выйти на улицы, в свою очередь премьер Бинали Йылдырым назвал переворот терактом, подчеркнув, что правительство Турции продолжает работать.