Թուրքիայի խորհրդարանի 4 քաղաքական ուժերը համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որով դատապարտում են հեղաշրջման փորձը: Հայտարարությունը կարդացել է խորհրդարանի խոսնակ Իսմայիլ Քահրամանը:
«Չնայած մեր քաղաքական տարաձայնություններին՝ մենք պաշտպանում ենք ժողովրդի կամքը, ընդունում ենք այն»,- ասված է փաստաթղթում:
Խոսնակը նշել է, որ խորհրդարանն այսուհետ իր պարտականությունները կատարելու է «որպես մեկ սիրտ»: Քահրամանի խոսքով՝ համատեղ հայտարարությունը միասնության ցուցաբերման տեսակետից պատմական է:
Հայտարարությունը ստորագրել են իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության, «Հանրապետական ժողովրդական» կուսակցության եւ քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության, ինչպես նաեւ  Ազգայնական շարժման պատգամավորները:

Четыре политические партии, представленные в парламенте Турции, приняли совместное заявление, осуждающее попытку переворота. Заявление зачитал председатель парламента Турции Исмаил Кахраман.
В заявлении решительно осуждается попытка переворота и нападение на парламент: «Несмотря на наши политические разногласия, мы поддерживаем волю народа, принимаем ее».
Спикер парламента Исмаил Кахраман отметил, что парламент отныне будет исполнять свои обязанности «как одно сердце», назвав совместное заявление «историческим с точки зрения демонстрации единства».
Заявление подписали депутаты правящей Партии справедливости и развития, основной оппозиционной силы - Республиканской народной партии, прокурдской Народно-демократической партии и националистической Партии национального движения.