Թուրքիայում Ֆեթուլլահ Գյուլենի ահաբեկչական խմբի կազմակերպած պետական հեղաշրջման փորձը կանխվեց ժողովրդի կամքով: Թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ Ստամբուլում հուղարկավորության արարողության ժամանակ այս մասին հայտարարել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Նա ժողովրդին կոչ է արել «չհեռանալ քաղաքների հրապարակներից եւ փողոցներից», քանի որ, նրա խոսքով, «դա հարց է, որը չի ավարտվի 12 ժամվա ընթացքում»:
Թուրքիայի նախագահը Ստամբուլում մասնակցել է ռազմական հեղաշրջման փորձի 7 զոհերի հուղարկավորությանը, որին հազարավոր մարդիկ են ներկա եղել:

Попытка государственного переворота террористической группой Фетхуллаха Гюлена была пресечена волей народа. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на церемонии похорон в Стамбуле, сообщают турецкие СМИ.
Реджеп Тайип Эрдоган призвал народ страны «не уходить с площадей и улиц городов», так как, по его словам, «это вопрос, который не закончится в течение 12 часов».
Президент Турции принимал участие в проходящей в Стамбуле церемонии похорон семи жертв попытки военного переворота в Турции. Церемония прошла в мечети Фатих в Стамбуле, где собрались тысячи людей.