Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարգադրել է պարեկային թռիչքներ իրականացնել Թուրքիայի վրա՝ երկնքում: «Անադոլու» գործակալության տեղեկություններով թռիչքները իրականացնելու են «Էֆ 16» կործանիչները՝ երկրում հսկողություն ու անվտանգություն ապահովելու նպատակով:
Թուրք իրավապահները արդեն ավելի քան 6 հազար մարդու են ձերբակալել, որոնցից են նաեւ բարձրաստիճան ու միջին օղակի զինվորականները: Թուրքիայի ԱԳՆ տվյալներով պետհեղաշրջման փորձի հետեւանքով զոհվել է 290 մարդ: Թուրքիայի իշխաննությունները խռովություն կազմակերպելու մեջ մեղադրել են ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթհուլլահ Գյուլենին, որը ԱՄՆ-ում է բնակվում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

President Recep Tayyip Erdoğan ordered to carry out patrol flights in the skies of Turkey.
F-16 fighter planes will conduct these flights to ensure surveillance and security in the country, according to Anadolu news agency of Turkey.
Turkish police have arrested more than 6,000 people, including high- and mid-ranking military officers, in connection with the recent military coup attempt in the country.
According to the Ministry of Foreign affairs of Turkey, a total of 290 people died as a result of this coup attempt.
Turkish authorities accuse opposition Islamic preacher Fethullah Gülen—who currently lives in the US—of orchestrating this unrest in Turkey, reported RIA Novosti news agency of Russia.