Թուրքիան չի պահպանում  միջազգային իրավունքը՝ հալածանքների ալիք սկսելով երկրում հեղաշրջման փորձից հետո, իսկ ձերբակալվածների ցուցակները պատրաստվել էին նախապես։ Այս մասին ասել է ԵՄ Հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Յոհանես Հանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
«Դա այն է, ինչից մենք վախենում էինք։ Ես եւ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին հեղաշրջումից հետո սպասում էին, որ այն, ինչ կհաջորդի այդ իրադարձություններին, կհամապատասխանի օրենքի գերակայության միջազգային չափանիշներին։ Այն, ինչ մենք տեսնում ենք, ցույց է տալիս, որ դրանք չեն պահպանվում»,– ասել է Հանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե Թուրքիայի իշխանություններն օգտվել են այդ իրադարձություններից սեփական շահի համար, նա ասել է. «Համենայն դեպս, դա նախապատրաստված էր»։
«Այն, որ ցուցակներն արդեն հասանելի էին այդ իրադարձություններից հետո, ցույց է տալիս, որ դա նախապատրաստվել էր այն բանի համար, որ այդ պահն օգտագործվի»,– ասել է եվրահանձնակատարը։

Turkey does not observe international law conducting repressions after the coup attempt in the country,  and lists of people who were  detained, had been prepared beforehand, the EU commissioner dealing with Turkey's membership bid, Johannes Hahn stated, Reuters reported.
“I'm very concerned. It is exactly what we feared”, Hanh said , adding that after negotiations he and the head of EU diplomacy Federica Mogherini expressed hope that follow-up events will be consistent with international standards of the rule of law as they all see that they are not observed.
Answering the question whether the Turkish authorities used these events for own benefit, he declared that at least, this has been prepared.
“It looks at least as if something has been prepared. The lists are available, which indicates it was prepared and to be used at a certain stage,” the EU Commissioner noted.