Եվրամիությունը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայում հեղաշրջման փորձը եւ հաստատում է երկրի լեգիտիմ կառույցներին իր աջակցությունը։ Այս մասին ասված է Թուրքիայում կատարված դեպքերի կապակցությամբ ԵՄ հայտարարության մեջ։
ԵՄ–ն ցավում է մեծաքանակ զոհերի կապակցությամբ եւ համերաշխություն է հայտնում թուրք ժողովրդին։ ԵՄ–ն ողջունում է քաղաքական կուսակցությունների միասնական դիրքորոշումը՝ հանուն հետագա բռնության կանխման եւ հանգստության վերականգնման։
ԵՄ–ն կոչ է անում պահպանել Թուրքիայում սահմանադրական կարգը եւ ընդգծում է օրենքի գերակայության կարեւորությունը։ Ծայրահեղ կարեւոր է, որ ապահովվի երկրի բոլոր ժողովրդավարական ինստիտուտների, այդ թվում՝ կառավարության եւ խորհրդարանի նկատմամբ հարգանքը։
ԵՄ–ն ընդգծում է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի անհրաժեշտությունն ու յուրաքանչյուրի՝ արդար դատական հետաքննություն ունենալու իրավունքը՝ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների մասին Եվրոպական կոնվենցիայի համապատասխան, ներառյալ № 13 արձանագրությունը մահապատժի չեղարկման մասին։  Այդ համատեքստում ԵՄ–ն հիշեցնում է, որ մահապատժից միանշանակ հրաժարվելը ԵՄ կարեւորագույն տարրերից մեկն է։
Թուրքիան ԵՄ անդամակցության թեկնածու է եւ առանցքային գործընկեր։ ԵՄ–ն նախկինի պես հավատարիմ է ժողովրդավար եւ կայուն Թուրքիայի հետ համատեղ աշխատելուն։

Евросоюз строго осуждает попытку переворота в Турции и подтверждает свою полную поддержку легетимным институтам страны. Об этом говорится в заявлении ЕС в связи с ситуацией в Турции.
ЕС сожалеет по поводу большого числа жертв и выражает солидарность турецкому народу. ЕС приветствует единую позицию политических партий в поддержку демократии в Турции. ЕС призывает к сдержанности власти Турции, в том числе полицию и силы безопасности во избежание дальнейшего насилия и восстановления спокойствия.
ЕС призывает к полному соблюдению конституционного порядка Турции и подчеркивает важность преобладания верховенства закона. Крайне важно, чтобы обеспечить уважение всех демократических институтов страны, в том числе избранного правительства и парламента Турции.
ЕС подчеркивает необходимость уважения демократии, прав человека и основных свобод, а также право каждого на справедливое судебное разбирательство в соответствии с Европейской конвенцией о защите прав человека и основных свобод, включая Протокол № 13 об отмене смертной казни. В этом контексте ЕС напоминает, что однозначный отказ от смертной казни является одним из важнейших элементов Союза.
Турция является страной-кандидатом и является ключевым партнером для Европейского Союза. ЕС по-прежнему привержен совместной работе с демократической и стабильной Турции для решения общих проблем.